Nikola uzeo sina, pa ženi poslao da ga više neće videti: Kako prepoznati psihopatu u braku? Ovo su znakovi

   
Čitanje: oko 6 min.
  • 2

Užasna tragedija, a neki bi rekli i zločin, potresla je Srbiju nedavno kada su u, kako mediji prenose, namerno izazvanoj saobraćajnoj nesreći u Šapcu, poginuli dvogodišnji dečak M.M i njegov otac Nikola M. (35). Muškarac je, prema pisanju medija, uzeo sina iz vrtića, a svojoj ženi poslao poruku da ga više nikada neće videti. Nažalost, njegovo pisanje se obistinilo, jer su ubrzo potom obojica stradali u saobraćajnoj nesreći, nakon što je, kako se navodi, Nikola namerno prešao u suprotnu kolovoznu traku i zakucao se u kamion koji mu je dolazio u susret.

Ovakvi jezivi slučajevi ubistva s predumišljajem, a kako bi se napakostilo supružnici, sve su učestaliji u našoj zemlji. Još ako uzmemo u obzir i činjenicu da su od početka godine u našoj zemlji u porodičnom nasilju ubijene čak 25 žene, ne može, a da se ne postavi pitanje da li postoje načini na koje možemo na vrem da prepoznamo da imamo posla sa potencijalnim psihopatom, koji bi kasnije i nama i našoj deci mogao da upropasti život.

Upravo ovo pitanje "Telegraf.rs" uputio je koordinatorki Sigurne kuće Vesni Stanojević, koja je za naš portal objasnila koji su to "znakovi pored puta" koji nam mogu blagovremeno otvoriti oči i spasiti nas daljih porodičnih nevolja i nesreća, te dodala kako su situacije u kojima stradaju deca kao kolateralna šteta, sve češće kod nas.

- Osveta preko dece sve se, nažalost, češće događa u Srbiji. Setite se samo slučaja od pre dve godine kada je muškarac u Vršcu, a da bi se osvetio supruzi, njihovo takođe dvogodišnje dete udavio u kofi. Onda smo imali užasnu tragediju u Rakovici kada je otac ubio dete i potom ga mrtvo bacio pred majku, pa i nju ubio. Sada ovo u Vršcu poslednji je u nizu takav zločin koji nas tera da se zapitamo u kakvom to društvu živimo. Prosto je neverovatno da neko svoje dete ubije radi osvete - priča nam na početku razgovora Stanojevićeva i dodaje da je i ovo samo odraz društva u kojem živimo, a u kom je od početka godine ubijeno 25 žena u porodičnom nasilju.

"Znakovi pored puta" za prepoznavanje nasilnika

Iako smo, kako kaže koordninatorka Stanojević, izgleda postali imuni na ove vesti, jer se sve manje ljudi za njih interesuje, a sve manji je broj onih koje one uznemiruju, jako je bitno što češće se baviti ovim temama i podizati svest među mladim, ali i svim ostalim ženama da, i ukoliko se nađu, ili su već u kandžama porodičnog nasilja, rešenje uvek postoji, pa dodala koji su to načini da prepoznamo da za partnera imamo psihopatu i potencijalnog nasilnika.

- Kada je o prevenciji reč, nasilnik svakako može da se prepozna. Znate da se kaže da čoveka, ondosno, muškarca, najbolje upoznamo u kafani kada se napije, pa kako se tada ponaša. To je isto jedan od načina, Zatim, osim kada je pijan, možemo videti sa kim imamo posla i dok je u saobraćaju, kada vozi, pa kako se ponaša prema drugim vozačima, da li je konfliktna ličnost, da li vređa, psuje, omalovažava. Svi su ostali glupi, budale, jedino je on pametan. Isto tako se ponaša i prema devojci i ženi, vređa je i nipodaštava. To su neki od načina da odmah na početku vidimo da li je ta osoba vredna našeg vremena i da li je najbolja za stvaranje porodice - priča naša sagovornica.

Vesna Stanojević, Koordinator sigurne kuće Foto: Nikola Tomić

Kako ona dalje ističe, neke nasilnike i psihopate možemo prepoznati odmah, a za neke je potrebno vreme, međutim, to se ne može dugo skrivati, te da žene koje, kako Stanojević objašnjava, ističu kako je u početku sve bilo idealno, ne govore istinu.

- Ništa tu nije idealno. To je samo zavaravanje. To su oni slučajevi kada žena ne zna da razlikuje ljubav svog muža od manipulacije. Pa je on tada tera da ostavi posao, jer ionako slabo zarađuje, želi da ostane kod kuće i bude domaćica, dok će on biti taj koji će zarađivati novac. Žena tada misli da je on pažljiv, a u stvari je to jedan vid manipulacije i kontrole od strane muškarca. To tako počinje, a posle, ukoliko mu uspe, slede pogrdni nazivi - "ti nisi sposobna da čuvaš decu" i slično. Dakle, treba još u vezi prepoznati da li je naš partner stabilna ličnost ili ne i koje su mu namere - priča nam Vesna.

Kako ona dodaje, neko ima dvojnu ličnost, pa je i tim ženama, a i samoj okolini teško da prihvate da je u pitanju psihopata.

- To je ono kada kažemo "u selu med, u kući jed". Posle kada se i dogode neke porodične tragedije i zločini komšije stalno govore kako je on bio dobar, ne bi mrava zgazio. Treba biti pažljiv - priča nam sagovornica.

Kome se obratiti za pomoć, gde otići, kako se ponašati pred "beg"?

Vesna se ovom prilikom dotakla i same pomoći ženama koje su se našle, ili se nađu u rukama psihopate, pa objasnila kako je najbolje da se istog spasu.

- Jako je bitno da mu ništa ne najavljuju. Da se prvenstveno za pomoć obrate i konsultuju sa nekim kome veruju, a ne nekome ko će mu kasnije sve preneti. Treba da prijave, ali pošto sam svesna da mnoge žene nisu u mogućnosti da to i učine, moj im je savet da odu negde gde ih muž neće tražiti. Ne kod roditelja, prijatelja ili rodbine, Tu će ih prvo zatražiti, nego na neko drugo, sigurnije mesto. Takođe, bitno je da kada se i sretnu sa njim ne dozvole da ih izmanipuliše, pa da mu se ponovo vrate, jer su mi u dosadašnjim slučajevima žene koje su bežale govorile kako je posle toga njegovo ponašanje bilo isto, pa čak i gore, iako ih je molio i obećavao im de ća se da popravi - objašnjava nam koordinatorka.

Majke, kćerke, oprez!

Ipak, veliki je problem i taj što mnoge devojke i žene, kako priča dalje naša sagovornica, ne žele da priznaju da imaju posla sa manijakom i nakon što se i same uvere da je tako, te da je, ističe ona, za to glavno razmišljanje koje imamo u našem društvu.

- Iako mi ovde govorimo da je jako bitno da se nasilnik prepozna, pitanje je da li i žena želi da ga prepozna. Znate i sami zašto uglavnom žena ne želi da se razvede, da ga ostavlja iako je nasilan. Kod nas je mišljenje da je žena ispunjena i po svim kriterijumima koji zadovoljavaju društvo ukoliko je udata, ima muža, decu, "srećan" brak, a kritikuje se ako je drugačije. Zato moramo da utičemo na mlade devojke i majke da vaspitavaju kćerke da je bolje da i ne žure sa brakom i decom ako nisu sigurne u izbor svog partnera. Kod nas se redosled zna, odmah nakon fakulteta slede pitanja - Kad će udaja, a kad će deca...? Treba da jednom za svagda prestanemo sa tim - istakla je Vesna Stanojević.

Na kraju našeg razgovora, koordinatorka Sigurne kuće uputila je savet mladim devojkama, budućim suprugama i majkama čime da se vode pri odabiru ljubavnog parnera i saputnika "za ceo život".

- Ne treba da se "primaju" na materijalne stavri, treba da ga pre stupanja u brak sagledaju u raznim životnim fazama, problemima, preprekama. Bitno je da na vreme shvate da su "u problemu". Svakako, ohrabruje činjenica da sada žene mnogo manje trpe, mnogo češće prijavljuju nasilje, jer su sve više svesne da rešenje postoji, prate televiziju, društvene mreže, portale...Iako je manje starijih žena koje nasilje prijavljuju, ništa nije isključivo i sve je individualno pa je i među njima onih koje hrabro prijave nasilnika - zaključuje Vesna Stanojević za naš portal.

(Telegraf.rs)

Video: Jurić: Rešenje problema porodičnog nasilja je u preventivi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Posledica razvoda braka

    19. novembar 2024 | 07:57

    Kako prepoznati sa kojom se treba ozeniti

  • Maja

    19. novembar 2024 | 09:23

    Sta rade psiholozi u centru za socijalni rad? Zar nisu trebali oni to da prepoznaju?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA