Podrška obrazovanju i zapošljavanju Roma ključ je za inkluziju i razvoj cele zajednice

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Opština Ada, smeštena u severnom delu Vojvodine, poznata je po svojoj bogatoj istoriji, raznovrsnoj kulturi i razvijenoj poljoprivredi. Iako je život u ovoj maloj opštini naizgled miran, društvena struktura ukazuje na izazove s kojima se suočavaju njeni građani, posebno pripadnici romske zajednice.

Prema poslednjim podacima, u opštini Ada živi nešto manje od 700 Roma, koji čine mali, ali značajan deo ukupnog stanovništva. Tradicionalno, pripadnici romske zajednice bave se zanatstvom, sezonskim poljoprivrednim radovima isakupljanjem sekundarnih sirovina. Ipak, u poslednje vreme, sve više mladih Roma pronalazi put ka formalnim oblicima zaposlenja, što ukazuje na pozitivan trend socijalne integracije.

„Postoji postepeni napredak, posebno kod mlađih generacija, koje sve češće koriste dostupne resurse za obrazovanje i zapošljavanje. To je ključ za njihovu inkluziju i unapređenje kvaliteta života,“ ističe Vesna Civrić, članica kabineta predsednika opštine Ada i predsednica udruženja „Duga.“

Obrazovna struktura opštine pokazuje da većina stanovništva ima završenu srednju školu, dok je procenat visoko obrazovanih građana relativno nizak. Ovo važi i za romsku zajednicu, gde starije generacije uglavnom imaju osnovno obrazovanje, dok se mlađi sve češće odlučuju za srednju školu i dalje obrazovanje.

„Deca i mladi Romi sve češće koriste dostupne resurse kako bi unapredili svoje životne šanse. Ipak, prepreke poput siromaštva i nedovoljne obrazovanosti roditelja i dalje predstavljaju značajan izazov,“ objašnjava Ljiljana Đin, pedagoška asistentkinja u osnovnoj školi „Novak Radonjić“ u Molu.

Opština Ada sprovodi različite mere podrške, poput stipendija za romske učenike i besplatnih udžbenika, kako bi smanjila obrazovni jaz. Ove inicijative doprinose stvaranju jednakih prilika za sve građane.

Romi u Adi često učestvuju u lokalnim kulturnim manifestacijama, što doprinosi raznovrsnosti i bogatstvu zajednice. Iako socijalna inkluzija ostaje izazov, lokalna samouprava i nevladine organizacije aktivno rade na projektima koji pružaju podršku ovoj zajednici.

Stručnjaci ističu da je za potpunu inkluziju romske zajednice neophodno uspostavljanje dugoročnih strategija. Ključne oblasti uključuju obrazovanje, zapošljavanje i socijalnu podršku. Projekti javnih radova, u kojima Romi često učestvuju, pokazali su se kao uspešan primer smanjenja socijalnih razlika.

Opština Ada ima potencijal da postane primer dobre prakse u socijalnoj inkluziji, ukoliko nastavi sa implementacijom ovih mera. Time se ne samo poboljšava kvalitet života Roma, već doprinosi i razvoju cele zajednice.

(Telegraf.rs)

Video: Opustošena kuća Esme Redžepove, evo šta smo zatekli u Skoplju: Na zidu ostao tužan detalj

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA