Srbija bila gotovo uništena, ali se podigla iz pepela: Na Dan primirja uvek nosimo ovaj cvet, a ovo je razlog
Cvet Natalijina ramonda, koji ime nosi po prelepoj srpskoj kraljici Nataliji Obrenović, poznat je i kao "cvet feniks", postao je duboko ukorenjen simbol srpskog stradanja i vaskrsnuća tokom i nakon Prvog svetskog rata. Cvet ove biljke ima izuzetnu sposobnost da se, u sušnim uslovima, potpuno osuši i izgubi svoju vitalnost, a potom, uz pojavu vode, ponovo oživi, vraćajući se u punu snagu i lepotu. Ova karakteristika postala je snažna metafora za srpsku borbu i obnovu.
Kada je Prvi svetski rat završen, Srbija je bila gotovo uništena, a broj poginulih, ranjenih i zaraženih bio je ogroman. Prema nekim procenama, tokom rata je poginula gotovo trećina ukupnog stanovništva, a zemlja se našla u ruševinama, doslovno i simbolički. Međutim, kao što ramonda ponovo oživi nakon suše, tako je i Srbija uspela da se oporavi i ponovo stane na noge, uprkos ogromnim gubicima. Vaskrsnuće zemlje, kao i njen napredak i obnova, u mnogome je povezivano sa simbolikom ramonde.
Na 11. novembar, dan kada je potpisano primirje u Prvom svetskom ratu i kada je završeno jedno od najstrašnijih poglavlja srpske istorije, Natalijina ramonda postaje više od običnog cveta. Od tada se tradicionalno nosi na reveru kao znak sećanja na sve žrtve rata, ali i kao simbol nade i snage srpskog naroda koji je preživeo i obnovio se.
Takođe, ramonda je i podsećanje na duboke emocionalne i duhovne vrednosti srpskog naroda, jer je tokom rata narod bio suočen sa neizmernim patnjama, ali je ipak pronašao način da se povrati i obnovi. Ovaj cvet nosi sa sobom i poruku o izdržljivosti, hrabrosti i upornosti — vrednostima koje su bile ključne za opstanak Srbije u najtežim vremenima.
Simbolika ramonde se ne odnosi samo na fizičko vaskrsnuće zemlje, već i na duhovnu obnovu naroda, koji je uprkos gubicima, devastaciji i pustošenju, našao snagu da se podigne, obnovi i nastavi dalje, a ovu simboliku dodatno ojačava činjenica da Natalijina ramonda cveta baš uoči jednog og najvećih hrišćanskih praznika - Vaskrsa.
Ramonda je ove godine dobila i svoju pesmu
Pevačica Teya Dora prestavila je Srbiju ove godine na Evroviziji u Malmeu sa pesmom "Lila Ramonda", koju je posvetila upravo ovom cvetu i njegoj sposobnosti da preživi i najokrutnije okruženje.
- A nema ko da vodi me/Jer zvezde sve su zaspale/Ne pomažu ni molitve/Gde su nestale (nestale) lila ramonde? - glase stihovi pesme.
(Telegraf.rs)
Video: Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležen na Kuli Beograd
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.