Alarmantni podaci platforme "Čuvam te": Nasilje među učenicima u porastu, prednjači fizičko zlostavljanje

 
 
 
Čitanje: oko 5 min.
  • 2

Nasilje u srpskim obrazovnim ustanovama i među vršnjacima u poslednjim par godina, stiče se utisak, potpuno je eskaliralo, a taj utisak sada je i podupret podacima koje je objavila platforma "Čuvam te", na kojoj su brojke poražavajuće i pokazuju kako je od početka ove školske godine zabeleženo čak 7.456 prijava nasilja koje je uključivalo decu, a to su samo prijave do kojih je pomenuta platforma došla.

Pomenuti sajt objavio je, naime, podatke za jul, avgust, septembar i oktobar, a u kojima se, po prikazanim grafikonima i brojkama može videti koliko je u tim mesecima bilo prijave nasilja koje uključuje decu, na kom mestu se obično to nasilje dešavalo, kakvog je oblika ono bilo, dok su, takođe, prikazani i podaci za prijave situacija nasilja između dece, odnosno, učenika.

Broj prijava nasilja raste iz meseca u mesec

Mi smo ovom prilikom istražili šta nam govore prikazani podaci od početka ove školske godine, odnosno, oni koji su na sajtu prikupljeni za septembar i oktobar i uvideli da je situacija, blago rečeno, alarmantna.

Kada je o nasilju koje uključuje decu reč, podaci na ovom sajtu pokazuju kako je u septembru na platformi prijavljeno ukupno 3.592 slučajeva, od toga 1.960 internih prijava, dok je eksternih bilo 1.632. Interne prijave su one koje su podnete od strane ustanova, dok su eksterne one koje su građani podneli putem platforme "Čuvam te", objašnjeno je na tom sajtu.

U oktobru je situacija sa prijavama ovog tipa znatno povećana, pa je tokom tog meseca ukupan broj iznosio 3.864 slučajeva, stoji na ovoj platformi, a kada se u opadajućem nizu kao opcija izabere mesec oktobar.

Evidencija za ova dva meseca vođena je i kada je o prijavama prema mestu događaja i obliku nasilja reč. To zapravo objašnjava da li se prijavljeno nasilje dogodilo u ustanovi obrazovanja, na internetu, na ulici, odnosno, javnom mestu, kod kuće ili u nekoj drugoj ustanovi.

Vršnjačko nasilje Foto: Shutterstock

Najviše nasilja zabeleženo u srpskim školama

Sudeći prema prikazanim podacima, u septembru je najviše nasilja bilo upravo u srpskim osnovnim i srednjim školama gde je zabeleženo 2.220 slučajeva, zatim na internetu 559, dok je na ulici i javnim mestima došlo do čak 559 pribeleženih slučajeva nasilja tokom ovog meseca. Kada je o oktobru reč, broj prijava je, kao i u prethodnom merenju, za mesec dana znatno porastao, pa je tako u oktobru zabeleženo čak 2.410 slučajeva nasilja koje se dogodilo u osnovnim i srednjim školama, na internetu 598, a na ulici i javnim mestima 585.

Platforma "Čuvam te" prikazala je pregledno i koji su to tipovi nasilja koji su većinom vršeni, a kada je o deci, odnosno, učenicima u Srbiji reč. Tokom početka školske godine, u septembru, zabeleženo je tako najviše slučajeva fizičkog (1.613 slučajeva), psihičkog (1.488 slučajeva) i digitalnog nasilja (745), dok je prisutan broj i socijalnog, seksualnog i nasilja u porodici koje je prijavljeno putem sajta "Čuvam te".

U oktobru je i po broju ovih prijava došlo do naglog skoka, a i tada je najviše bilo fizičkog nasilja sa čak 1.784 slučajeva, kao i psihičkog sa 1.612 slučajeva, dok je i digitalno nasilje poraslo u odnosu na septembar, pa je pribeleženo čak 802 slučaja.

Pored ovih gorenavedenih oblika nasilja, evidencija na sajtu "Čuvam te" vodi se i za slučajeve zanemarivanja i nemarnog postupanja, institucionalnog nasilja, nasilja nad detetom u sportskom kontekstu, eksploatacije deteta, kao i za nasilje u procesu raspoređivanja.

Nasilje uglavnom vršili učenici

Zanimljiva je i evidencija koja pokazuje koje je lice u pitanju koje vrši nasilje, kao i koje je lice nad kojim se nasilje vrši. Sudeći po tim podacima, najviše i nasilnika i žrtava je među učenicima. U septembru je tako zabaleženo 1.688 učenika koji su vršili nasilje, dok je bilo 470 slučajeva nasilne dece. Sa druge strane, pribeleženo je 1.699 učenika koji su pretpeli nasilje u tom mesecu i 460 deteta nad kojima je nasilje vršeno. Broj braće i sestara, kao i štićenika u ustanovama koji su vršili nasilje ili bili žrtve tokom septembra takođe je upisan, ali ta brojka je, na sreću, jednocifrena.

Broj nasilnih učenika samo za mesec dana skočio je za skoro 200, pa je tako u oktobru pribeleženo 1.844 učenika koji vrše nasilje i 497 deteta vršioca nasilja. Porastao je tako, logično, i broj učenika koji su pretrpeli nasilje u oktobru - 1.857, kao i dece -485.

Da se uglavnom radi o vršnjačkom nasilju, prikazano je na platformi pomoću grafikona koji pokazuje da je nasilje u 60.27 odsto tokom septembra bilo vršnjačko, dok je u oktobru vršnjačko nasilje pribeleženo u čak 60,77 odsto slučajeva. Ostatak nasilja koje se prijavljuje na ovom sajtu čini oko 40 odsto i vodi se pod "ostalo".

Na portalu "Čuvam te" stoji i kako se uglavnom nasilje prijavljivalo otkako je počela ova školska godina, pa su tako tokom septembra prednjačile interne prijave, odnosno one od strane ustanova - 1.961. Ustanove koje su nasilje prijavljivale su Ministarstvo prosvete uglavnom, zatim Ministarstvo informisanja i telekomunikacije, unutrašnjih poslova i zdravlja, kao i Tužilaštvo i Trijažni centar. U oktobru je broj internih prijava očekivano porastao, a kada je, kako piše, zabeleženo 2.117 takvih prijava.

Vršnjačko nasilje, škola, tuča Foto: Shutterstock

Nisu manjkale ni prijave od strane građana koje su stizale na pomenutu platformu, takozvane eksterne prijave. Tako je njih tokom septembra bilo ukupno 1.632. Više od 50 odsto njih bilo je anonimno, dok 49,33 odsto nisu bile anonimne eksterne prijave.

U oktobru je, kao i u prošlim merenjima, porastao broj eksternih prijava i iznosio brojku od 1.749, kada je bilo 50,43 odsto anonimnih prijava o nasilju i 49,57 neanonimnih prijava nasilja na plaformi "Čuvam te".

Značaj platforme "Čuvam te"

Kada je o samoj platformi "Čuvam te" reč, radi se o nacionalnoj platformi za prevenciju nasilja koje uključuje decu, a koju je pokrenula Vlada Republike Srbije uz podršku Kancelarije za Informacione tehnologije i elektronsku upravu.

Platforma na jednom mestu intgriše sve potrebne aspekte temeljne prevencije i alata za suzbijanje nasilja koja uključuje decu. Ima za cilj koordinaciju i jačanje inspektorske saradnje svih nadležnih institucija u borbi protiv svakog oblika nasilja koje uključuje decu.

- Pored vršnjačkog nasilja koje je u fokusu ove platforme, ona predstavlja i alat koji će nam pomoći u borbi protiv nasilja prema zaposlenima u ustanovama obrazovanja i vaspitanja širom Srbije. Na Nacionalnoj platformi "Čuvam te" nalaze se i segmenti koje se odnose na informisanje i edukaciju - piše u odeljku "O nama" na pomenutoj platformi.

(Telegraf.rs)

Video: Razvijanje empatije kod dece je najadekvatnija mera za sprečavanje nasilja u školama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dini

    12. novembar 2024 | 07:46

    Državo šta čekaš?! Promenite taj Zakon već jednom da se nasilju strane na put!!!!!

  • noks

    12. novembar 2024 | 09:00

    80% dece u osnovnim školama kao da nikad nisu videla školu. Ispuštaju neartikulisane zvuke, vriste, udaraju a i oni ne znaju zašto. Roditelji poradite malo ranije. Nemojte da vam se deca druže samo u grupama na viberu i na rođendanima. Podivljali su previše.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA