Ovaj deo Srbije skoro svakodnevno podrhtava, a nije zemljotres: Otkrivamo o čemu je reč

 
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Prethodnih dana tlo na području Bora, Majdanpeka i Donjeg Milanovca u više navrata je podrhtavalo, a seizmološki  aparati zabeležli su potrese jačine i do 2 stepena po Rihtereovoj skali.

Iako su zemljotresi česta i uobičajena, a slabi potresi i veoma redovna pojava, potresi koji se skoro svakodnevno javljaju na istoku Srbije nisu zemljotresi, već su nastali kao posledica miniranja.

Potresi ovakvog intenziteta ne mogu izazvati oštećenja na objektima, ni u epicentralnoj oblasti.

Ako se pogleda lista automatskih lociranih zemljotresa, nema dana da se Bor i Majdanpek nisu tresli, a sve su to bili potresi jačine do 2 stepena.

Inače, Srbiju neretko pogađaju i zemljotresi koji nastaju kao posledica prirodnih procesa i pojava.

Kada su zemljotresi u pitanju, Srbija spada u zonu sa umerenom aktivnošću zemljotresa i najjači potresi koji su se u prošlosti dogodili u Srbiji bili su na svetskom nivou umereni do jaki. Najjači zemljotres koji je do sada zabeležen u Srbiji bio je 6 Rihtera.

Poslednji jači zemljotres u Srbiji se dogodio 3. novembra 2010. godine. Tada je epicentar zemljotresa od 5,4 Rihtera bio kod Kraljeva. Poginule su dve osobe, a kako se potres dogodio u urbanoj sredini i na maloj dubini, zabeležena je i velika materijalna šteta na području Kraljeva.

Zemljotres, Kraljevo 2010. Foto: HO / AFP / Profimedia

Najtrusnija područja u Srbiji su dolina Zapadne Morave, dolina Velike Morave, Kraljevo, Trstenik, Kruševac, najviše ka planini Rudnik, Valjevo, Lazarevac, Mionica, Svilajnac i Paraćin, ali i Kopaonik, kao i Kosovosko Pomoravlje. Trusna su i područja ka granici sa Crnom Gorom, kao i šire područje Metohije, naričito ka planinskom lancu Prokletije.

Kraljevo zemljotres 2010, zemljotres u Kraljevu Foto: Profimedia/AFP

U Srbiji ne može da bude jačih zemljotresa od 6 stepeni po Rihterovoj skali zato što smo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.

Dakle, centralna Srbija je najtrusniji deo naše zemlje.

Kada je u pitanju Beograd, sama teritorija prestonice nije trusna, ali okolni zemljotresi i te kako mogu da zaljulaju građevine i u Beogradu.

Najbliža seizmička područja Beogradu su Mionica, Lazarevac, Valjevo, a to je na nekih oko 100 kilometara od Beograda i tu može da se desi zemljotresi jačine od 5 do 6 Rihterove skale.

U Srbiji se ne javljaju zemljotresi poput prošlogodišnjeg u Turskoj, koji se smatra katastrofalnim. Tada je na jugu zemlje poginulo više od 50.000 ljudi.

(Telegraf.rs)

Video: Multidisciplinarna izložba "Fortitude" otvorena u TC Galerija u Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA