Ovaj deo Srbije skoro svakodnevno podrhtava, a nije zemljotres: Otkrivamo o čemu je reč
Prethodnih dana tlo na području Bora, Majdanpeka i Donjeg Milanovca u više navrata je podrhtavalo, a seizmološki aparati zabeležli su potrese jačine i do 2 stepena po Rihtereovoj skali.
Iako su zemljotresi česta i uobičajena, a slabi potresi i veoma redovna pojava, potresi koji se skoro svakodnevno javljaju na istoku Srbije nisu zemljotresi, već su nastali kao posledica miniranja.
Potresi ovakvog intenziteta ne mogu izazvati oštećenja na objektima, ni u epicentralnoj oblasti.
Ako se pogleda lista automatskih lociranih zemljotresa, nema dana da se Bor i Majdanpek nisu tresli, a sve su to bili potresi jačine do 2 stepena.
Inače, Srbiju neretko pogađaju i zemljotresi koji nastaju kao posledica prirodnih procesa i pojava.
Kada su zemljotresi u pitanju, Srbija spada u zonu sa umerenom aktivnošću zemljotresa i najjači potresi koji su se u prošlosti dogodili u Srbiji bili su na svetskom nivou umereni do jaki. Najjači zemljotres koji je do sada zabeležen u Srbiji bio je 6 Rihtera.
Poslednji jači zemljotres u Srbiji se dogodio 3. novembra 2010. godine. Tada je epicentar zemljotresa od 5,4 Rihtera bio kod Kraljeva. Poginule su dve osobe, a kako se potres dogodio u urbanoj sredini i na maloj dubini, zabeležena je i velika materijalna šteta na području Kraljeva.
Najtrusnija područja u Srbiji su dolina Zapadne Morave, dolina Velike Morave, Kraljevo, Trstenik, Kruševac, najviše ka planini Rudnik, Valjevo, Lazarevac, Mionica, Svilajnac i Paraćin, ali i Kopaonik, kao i Kosovosko Pomoravlje. Trusna su i područja ka granici sa Crnom Gorom, kao i šire područje Metohije, naričito ka planinskom lancu Prokletije.
U Srbiji ne može da bude jačih zemljotresa od 6 stepeni po Rihterovoj skali zato što smo daleko od mesta gde se generiše tektonski napon.
Dakle, centralna Srbija je najtrusniji deo naše zemlje.
Kada je u pitanju Beograd, sama teritorija prestonice nije trusna, ali okolni zemljotresi i te kako mogu da zaljulaju građevine i u Beogradu.
Najbliža seizmička područja Beogradu su Mionica, Lazarevac, Valjevo, a to je na nekih oko 100 kilometara od Beograda i tu može da se desi zemljotresi jačine od 5 do 6 Rihterove skale.
U Srbiji se ne javljaju zemljotresi poput prošlogodišnjeg u Turskoj, koji se smatra katastrofalnim. Tada je na jugu zemlje poginulo više od 50.000 ljudi.
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vivovdan
Da li se struka pravi "luda", ili ih baš briga?!. Stop rudarenju od strane stranih država u zemlji Srbiji. STOP! STOP! - i podrhtavanje zemljišta neće biti... Žao mi je što nisam neka vlast da jasno i glasno kažem STOP! Ali, zato imam vizije i mogu bar da napišem. Srbija nije trošna zemlja... Mi je narušavamo🤔
Podelite komentar