Jednoj po jednoj otkrivali su tešku dijagnozu! Ispovest majki beogradskih četvorki: "One su danas srećna deca"
Marija Gaćeša iz Beograda pre tri godine doživela je iznenađenje života - ultrazvuk je pokazao da ispod njenog srca počinju da kucaju još četiri mala. Nosila je četvorke.
Dvadesetsedam nedelja kasnije, negde oko Uskrsa 2022. godine, na svet su došle Ina, Iris, Inda i Irina. Marija i njen suprug Đorđe, ali i tada dvoipogodišnja ćerka Iskra, bili su presrećni.
Međutim, kao i sve prevremeno rođene bebe, nisu odmah mogle kući, već je bilo neophodno da neko vreme provedu u bolnici, kako bi ojačale.
Marija u razgovoru za Telegraf.rs objašnjava da su od novembra 2023. pa nadalje, jednoj po jednoj otkrivali dijagnozu spastične cerebralne paralize.
Na naše pitanje kako su devojčice sada ponosna mama kaže da su dobro.
- Rastu, razvijaju se, svaka svojim tempom. Ina kao zdravo razvojno dete ide u vrtić i ona sa svojim drugarima uči stvari koje odgovaraju njenom uzrastu. S druge strane, Iris, Inda i Irina to sve malo kasnije rade, ali u principu su srećna i zdrava deca jer se mi prema njima tako ponašamo. Dan nam počinje u sedam ujutru. Ja ustajem prva, ako se njih pet ne probude, ja spremam doručak. Onda vozim Iskru u jedan vrtić, Inu u drugi - prepričava nam jutarnje "rituale" Marija.
A tata, šta on radi za to vreme, naša sagovornica objašnjava da on brine o ostalim devojčicama.
- Kad se vratim kući, Đorđe je do tad ustao i probudio Indu, Irinu i Iris. Dao im je da doručkuju, promenio pelene, malo radio vežbice sa njima. Onda sledi užina, pa odlazak u vrtić, ručak. Do kraja dana još jedna užina i večera. Naravno, između bude što samostalnog vežbanja sa četvorkama kod kuće, što posete terapeuta njihovom domu, ali i odlaska na tretman. Na kraju dana, pošto su nahranjene, ide kupanje i spavanje - priča gospođa Gaćeša. E onda mama i tata konačno, pred san, imaju vremena "za sebe". No, kako nam priznaje Marija, i tada su glavna tema njihove curice, i neka rekapitualacija dana i planiranje aktivnosti narednog.
Kako pronaći vremena za sebe, naša sagovornica dodaje da to uspeva jedino kada su devojčice na terapiji.
- To su obično ona dva sata kad su curice na terapiji tada nam najviše prija tišina i psihički odmor. Tako da odćutimo. Što se tiče pomoći, najbliža porodica, moji i suprugovi roditelji nažalost nisu u dobrom zdravstvenom stanju da bi mogli fizički da nam pomognu, ali imamo psihološku i emotivnu podršku od njih - kaže ona.
Kada je reč o bliskim ljudima koji im nisu rod, bračni par Gaćeša je na svojoj koži osetio onu čuvenu "prijatelji se poznaju u nevolji". U njihovom slučaju, knjiga je vremenom spala na svega tri-četiri slova jer je upravo samo toliko njih pokazalo emocije, razumevanje, podršku i u lošim i u dobrim momentima. Naša sagovornica je zahvalna Bogu na tom testu.
Devojčice su pravi borci
Kako nam je Marija objasnila, najpre je kod Iris u novembru 2023. godine ustanovljena spastična cerebralna paraliza i lako usporenje psihomotornog razvoja. Njena sestra Inda imala je plućnu hemoragiju i taman što joj bilo bolje, dobila je sepsu. Međutim, ubrzo se saznalo da i ona ima paralizu. Na kraju su lekari isto utvrdili i za Irinu. Samo je Ina bila dobro.
Ogromna pomoć mami i tati i "desna ruka" svojim sestricama, je petogodišnja Iskra.
"Iskra je prava starija sestra iako samo dve i po godine starija. Jako je brižna, ide sa njima na terapije, gleda šta terapeut radi pa onda ona to primenjuje - priča ponosna mama.
Od kako su u avgustu 2022. došle svojoj kući, kod mame, tate, i seke Iskre, sa njima su rađeni fizikalni tretmani u kućnim uslovima a od jeseni 2023. godine one posećuju ustanove za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.
Kako Marija kaže, predstoji im nastavak lečenja transplantacijom matičnih ćelija kao i rehabilitacioni tretmani na klinikama u inostranstvu.
Kako pomoći?
Da bi Inda, Iris i Irina bile podvrgnute transplantaciji matičnim ćelijama, terapijama, kao i radu sa logopedom i defektologom, bračnom paru Gaćeša je potrebna finansijska pomoć, što možete uraditi slanjem poruka ili uplatama na račun pružiti podršku.
SMS sadržine 1637 treba slati na broj 3030.
Uplatom na dinarski račun:
160-6000001908129-20
Uplatom na devizni račun:
160-6000001909212-69.
(Telegraf.rs)
Video: Bebe se postrojile kod kreveca, kad je mama prišla, nastao je haos!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Septembar
Ja sam poslao sms, a koje ste dobro delo vi danas uradili
Podelite komentar
Marina
Lepa dečica. Daj bože da budu zdrave i da sve terapije budu efikasne. ,
Podelite komentar