"Nadstrešnicu iznad glavnog ulaza treba sanirati": Zavod za zaštitu spomenika kulture objavio demant

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 15

Zavod za zaštitu spomenika kulture "Novi Sad" demantovao je informacije koje su se pojavile u javnosti, a koje ukazuju da ova institucija nije dozvolila sanaciju nadstrešnice. Kako ističu u saopštenju, Zavod je izdao konzervatorske uslove za očuvanje estetike i autentičnosti, kao i da građevinski i statički proračuni nisu njihova nadležnost.

"Apsolutne su neistine da Zavod za zaštitu spomenika kulture 'Novi Sad' nije izdao odobrenje i dozvolu za sanaciju nadstrešnice iznad glavnog ulaza u Železničku stanicu u Novom Sadu, niti je u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture da izdaje mišljenja i uslove koji se odnose na osiguranje konstrukcione bezbednosti objekta", navodi se dalje u saopštenju.

Zavod je 21. oktobra 2021. godine, budući da je Železnička stanica zbog svojih kulturno-istorijskih vrednosti evidentirana kao dobro koje uživa prethodnu zaštitu, izdao konzervatorske uslove u kojima je preciziran spisak neophodnih konzervatorskih uslova i mera koje treba izvesti u pogledu očuvanja estetskih i kulturno-istorijskih vrednosti objekta i njegovih delova.

Navode i da je precizirano da "nadstrešnicu iznad glavnog ulaza treba sanirati. Postojeće limom pokrivene delove u zoni vetrobrana treba zameniti staklom. Znatno oštećenu oblogu podlgeda nadstrešnice od mozaičkih pločica treba zameniti novom od istog ili novog materijala koji će obradom i koloritom slediti prvobitno likovno rešenje".

"Cilj konzervatorskih uslova jeste da se obezbedi očuvanje autentičnosti, integriteta i vrednosti zaštićenih projekata i prostora. Zavod daje saglasnost isključivo na arhitektonski deo projekta i ne vrši takozvanu tehničku kontrolu projekta za građevinsku dozvolu.

Zavod za zaštitu spomenika kulture je ustanovljen kao institucija čiji je primarni zadatak očuvanje kulturno-istorijske vrednosti objekata, što uključuje analizu i očuvanje vizuelnog identiteta, estetske i istorijske autentičnosti objekata. Statički i građevinski proračuni, kao i konstrukcijska pitanja nisu deo osnovne nadležnosti Zavoda.

Za građevinske i statičke procene nadležni su bili statičari, građevinski inženjeri i druge tehničke struke", zaključuje se u saopštenju.

Zavod upućuje izraze najdubljeg saučešća porodicama nastradalih u nezapamćenoj tragediji u kojoj je smrtno stradalo 14 osoba, a tri su teško povređene.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zeljko Pesic

    2. novembar 2024 | 13:16

    Tragedija koja mora ujediniti Srbiju,a odgovorne za ovo izvesti pred lice pravde,i sramota je nad ovom tragedijom skupljati jeftine političke poene,za sve treba da bude isti zakon

  • Ena

    2. novembar 2024 | 13:16

    Da nam se ne bi više dešavale ovakve tragedije, odgovorne za propuste treba najoštrije kazniti.

  • Dr

    2. novembar 2024 | 13:18

    Sve treba do kraja ispitati, mora se utvrditi odgovornost.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA