Aleksandar Prnjat sa Alfa BK Univerziteta u Ogranku SANU u Nišu

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti, Ogranka SANU u Nišu i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, 18. i 19. oktobra ove godine održana je naučna konferencija Fenomen empatije u kulturi i umetnosti.

Učesnike naučnog skupa Fenomen empatije u kulturi i umetnosti su pozdravili prof. dr Dragan Denić sa Univerziteta u Nišu, prof. dr Dragan Žunić, koordinator aktivnosti Ogranka SANU u Nišu i prof. dr. um. Milena Injac, dekan Fakulteta umetnosti u Nišu. Na koferenciji su učestvovali izlagači iz naše zemlje ali i sa akademskih institucija iz Italije, Bugarske, Bosne i Hercegovine i Severne Makedonije.

Poznati srpski filozof dr. Aleksandar Prnjat, redovni profesor Alfa BK Univerziteta iz Beograda, govorio je o konceptu empatije i njegovom ispitivanju na jednom primeru srpske književnosti 19. veka. Profesor Prnjat je prvo ukazao na poreklo ovog pojma u nemačkoj estetici i filozofiji krajem 19. i početkom 20. veka, gde se govorilo o uosećavanju. Istakao je i raširenu upotrebu ovog pojma u savremenoj psihologiji i filozofiji društvenih nauka. Profesor Prnjat je zatim ukazao na sličnosti i razlike između pojmova sažaljenja, simpatije i empatije da bi potom ispitao održivost ovih razlika na primeru pomenute klasične priče srpskog realizma. Reč je o priči Sve će to narod pozlatiti Laze Lazarevića. Tumačenje ove priče, koja je nastala pre savremenog pojma empatije, pružilo je priliku slušaocima ne samo da se osvedoče o snazi Lazarevićeve analize psihičkih stanja, već i da čuju kako nam primena novih koncepata na ovu priču nudi nove uvide u ljudsko iskustvo.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA