Lončar: Gojaznost je hronična bolest koja je zahvatila čitav svet, ali i Srbiju

 
E. K.
E. K.
 
 ≫ 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU) danas se održava simpozijum "Gojaznost, metabolički sindrom i predijabetes", na kojem je ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da je gojaznost hronična bolest koja je zahvatila čitav svet, ali i Srbiju.

Ministar je rekao da ova bolest već decenijama predstavlja jedan od najznačajnijih javno-zdravstvenih problema koji zahvata i decu i odraslu populaciju.

"Osim ozbiljnih zdravstvenih rizika, posebno tipa 2 dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, malignih tumora, gojaznost skraćuje i očekivanu dužinu života i ima značajne ekonomske efekte koji uzrokuju sve veće opterećenje za društvo", rekao je Lončar.

On je istakao da je prema podacima Atlasa gojaznosti u svetu iz 2023, više od 2,6 milijarde stanovnika ili 38 odsto svetske populacije u 2020. imalo prekomernu telesnu težinu ili gojaznost, a da su projekcije pokazale da će do 2035. više od 50 odsto svetske populacije biti gojazno.

"Procenjuje se da će prevalencija gojaznosti kod odrasle populacije Srbije porasti sa 25 odsto u 2020. godini na 34 odsto u 2035, a zabrinjavajući je predviđeni porast prevalencije gojaznosti u uzrastu od pet do 19 godina, od čak 5,2 odsto godišnje", rekao je ministar.

On je istakao da je Svetska federacija za gojaznost razvila "RUTS okvir" - integrisan i sveobuhvatni pristup usredsređen na pojedinca u rešavanju problema gojaznosti.

"Okvir se zasniva na pet ključnih stubova koji identifikuju osnovne oblasti u kojima je potrebna akcija za rešavanje problema gojaznosti. U poslednjih nekoliko godina promoviše se komplementarni pristup prevencije gojaznosti, koji uključuje promovisanje zdrave hrane i sistemske promene usmerene na pojačanje fizičke aktivnosti", poručio je Lončar.

Kako je rekao, to podrazumeva tržišne intervencije u vezi sa hranom, uključujući i poreze na nezdravu hranu, njeno javno označavanje i odgovarajuća marketinška ograničenja koja smanjaju potrošnju nezdrave hrane.

Lončar je dodao da u okviru Univerzitetskog kliničkog centra Srbije funkcioniše Multidisciplinarni centar za lečenje gojaznosti koji ima akreditaciju Evropske asocijacije za proučavanje gojaznosti.

On je rekao da je potrebno raditi na prevenciji i uticati na populaciju u Srbiji da bi se problem gojaznosti stavio pod kontrolu.

"Mislim da moramo više da uradimo od ovoga što smo uradili. Saglasni smo da malo možemo da utičemo na starije, ali smatram da imamo ogromnu obavezu da uradimo sve da utičemo na decu, posebno na decu u školskom uzrastu", poručio je ministar zdravlja.

Simpozijum je okupio veliki broj stručnjaka iz Srbije i inostranstva, a dekanica Medicinskog fakulteta Tatjana Simić rekla je da su svi oni dali veliki doprinos istraživanjima gojaznosti.

Ona je istakla da je prethodnih godina ostvaren veliki napredak na polju molekularne terapije gojaznosti.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Lošom ishranom ubrzavamo proces starenja, postajemo hronično umorni! Ove navike moramo menjati

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bern

    1. novembar 2024 | 11:15

    Kako sprovesti prevenciju ako ne znate uzrok gojaznosti,kako uskratiti gladnome čoveku da ne pojede dok nije sit.

  • Đuro

    1. novembar 2024 | 12:27

    Toma mona je dao rešenje.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA