Prof.dr Lukas Rasulić: Naši lekari će moći da koriste savremene metode u dijagnostici i hirurgiji
U organizaciji Udruženja neurohirurga Srbije održava se 10.godišnji sastanak Udruženja neurohirurga Srbije sa međunarodnim učešćem "Dečja neurohirurgija u 21. veku – Izazovi i mogućnosti" koji će trajati do 3. novembra.
Glavni organizator pomenute radionice je predsednik Udruženja neurohirurga Srbije, prof.dr Lukas Rasulić, dok je njen cilj vežba na 3D modelima koji oslikavaju strukturu tkiva lobanje i mozga, a ovaj događaj, kako se navodi, označava novo poglavlje u istoriji neurohirurgije i obuke o lečenju hidrocefalusa i doprinosi značajnom unapređenju hirurške obuke.
Po prvi put u ovom delu Evrope, najznačajnija asocijacija u oblasti dečje neurohirurgije – ISPN će održati trodnevni specijalizovani kurs od 31. oktobra do 2. novembra2024. godine.
Na samom početku svečanosti prisutnima se obratio prof.dr Lukas Rasulić, te poželeo toplu dobrodošlicu svima koji su došli i odazvali se da budu deo ove radionice, ali i naglasio koliki je značaj ovog projekta, kako za dečiju neohirurgiju u Srbiji, tako i u svetu. On je ovom prilikom istakao kako će pozvani predavači, njih preko 100 iz 31 zemlje širom sveta, predstaviti najnovija dostignuća u oblasti, pružiti uvid u savremene trendove i dobre prakse struke i nauke, kao i da će ovo dovesti do unapređenja kompetencija i promocije nauke i veština.
"Cilj je unapređenje obrazovnih i stručnih standarda. Naši lekari će moći da primene ova znanja u praksi, koriste savremene metode u dijagnostici i hirurgiji i pristupe lečenju pacijenatana multidisciplinaran način. Ovaj događaj će doprineti i usvajanju protokola lečenja i unapređenja organizacionih, logističkih i stručno-naučnih aspekata u dečjoj neurohirurgiji u Srbiji, što će značajno poboljšati kvalitet života naših pacijenata", objasnio je prof.dr Lukas Rasulić.
Samoj svečanosti prisustvovao je i državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek, koji se takođe obratio prisutnima na današnjem otvaranjui naglasio da mu je posebno drago što se na ovoj radionici fokus stavlja na zdravlje dece.
"Poštovani, imam čast da vas pozdravim u ime ministra zdravlja i Vlade Republike Srbije. Želim da se zahvalim organizatorima, na čelu sa profesorom Rasulićem, jer je izuzetno teško organizovati ovako veličanstven skup. Treba mnogo truda, znanja i umeća obezbediti i ovakve eminentne predavače. Veoma sam srećan što će centralna tema biti dečija neurohirurgija. Treba da brinemo o zdravlju ljudi, ali su nam deca u fokusu. Država izdvaja ogromna sredstva kada je zdravstveni sistem u pitanju, jer je shvatila da je ono jedan od četiri stuba na kojem stoji država", kazao je Đerlek u svom obraćanju.
Glavne teme u okviru naučnog programa uključuju neuroonkologiju, vaskularnu neurohirurgiju, neurotraumu i intenzivnu negu, spinalnu neurohrurgiju i hirurgiju perifernog nervnog sistema, funkcionalnu i stereotaktičku neurohirurgiju, globalnu neurohirurgiju, hidrocefalus, kraniostenoze, tumore zadnje lobanjske jame i mnoge druge, sa ciljem da se istaknu savremena dostignuća i izazovi u oblasti dečje neurohirurgije.
Organizacija događaja ovog ranga koji sada proslavlja 10 godina, značajno je doprinela uvođenju novih znanja, veština i procedura, unapređrenju kvaliteta lečenja dece i odraslih u Srbiji, kao i podizanju standarda lečenja korišćenjem multidisciplinarnog pristupa.
(Telegraf.rs)
Video: Prvi put u Srbiji izvršena implantacija biološkog zaliska bez otvaranja grudne kosti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bern
Velike su razlike u načinu lečenja i odnosu prema pacijentima ako upoređujemo zdravstvo Srbije i zapadno,nije u pitanju novac nego moral zdravstvenih radnika ,nerad i toga ovamo nema,ko nije to video i osetio ne može da shvati.
Podelite komentar
V HAN
To nama malim ljudima ništa ne znači jer do vrhunskih lekara,lekova i metoda ne možemo da stignemo,tako je u kapitalizmu.
Podelite komentar
ĆU 035
Sve će moći naši lekari ali pacijenti nemaju para da stignu do skupih privatnika a ni kod drugih zbog korupcije,u komunizmu je i moglo ali sada samo bogati.
Podelite komentar