Kurs o nuklearnom pravu okupio stručnjake iz 43 zemlje

 
E. K.
E. K.
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Na Pravnom fakultetu u Beogradu se održava dvonedeljni Međuregionalni kurs o nuklearnom pravu. Na kursu su stručnjaci iz 42 zemlje i iz naše, koja novim zakonom o energetici stvara uslove za vraćanje nuklearnoj energiji.

Međunarodna agencija za atomsku energiju okuplja više od 150 zemlja. Cilj njenog kursa u Beogradu je da pomogne članicama da se suoče sa izazovima razvoja nuklearnih tehnologija.

- Sve zemlje, bez obzira na sektore u kojima koriste nuklearnu tehnologiju, zahtevaju adekvatan nuklearni zakon. Nacionalne vlade su odgovorne za uspostavljanje nacionalnih pravnih okvira. Da bi to uradile, potrebni su kvalifikovani ljudski resursi i stručnost za razvijanje neophodnih zakona i propisa - rekla je Hua Liu, zamenik generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju.

- Nuklearno pravo je skup pravila koji se pre svega odnosi na standarde bezbednosti i sigurnosti kod primene nuklearnih aktivnosti. Takođe i na jonizujuće zračenje, kao jedan izvor koji može da našteti i zdravlju ljudi ali i životnoj sredini. Jako je važno povezivati nuklearno pravo. Naročito sa onim pravilima koji ukazuju na pristup javnosti informacijama koje se tiču uticaja na životnu sredinu ali takođe učešće javnosti u donošenju odluka i pravu na adekvatnu pravnu zaštitu - navela je Mirjana Drenovak Ivanović, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu.

Potrebe za nuklernom energijom u mirnodopske svrhe rastu i u medicini, naprednim tehnologijama , poljoprivredi.

- Četrdeset dve zemlje sveta su ovde, slušaju i gledaju kako se pravi nuklearno pravo. Ovo je trenutak koji je prvi put u istoriji van BEČ-a i van Evropske unije. Beograd je prvi grad na svetu koji je dobio pravo da organizuje ovakav kurs. Ja se iskreno nadam da će to preći u jednu tradiciju - istakao je Slađan Velinov, direktor Direktorata za radijaciju i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

- Nuklearna nauka i tehnologija direktno doprinose postizanju više od polovine ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Dok se svet bori sa klimatskim promenama i energetskom nesigurnošću, sve više zemalja razmatra uvođenje nuklearne energije - dodala je Hua Liu.

Međunarodna agencija za atomsku energiju kroz razne programe uložila je 60 miliona evra u edukaciju naših stručnjaka za unapređenje kontrole radijacionog zračenja.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Preko livade i makadama samo da se gužva izbegne: Snimak bahatosti u jutarnjem špicu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA