Zašto mislimo da je nasledstvo u Srbiji MUŠKO PRAVO? Poverenica za ravnopravnost: "I mladi zastupaju taj stav"

 
 
 
Čitanje: oko 3 min.
  • 7

Oko 47 odsto ispitanika istraživanja o pravu na nasledstvo u Srbiji smatra da bi muškarci trebalo da imaju prednost u odnosu na žene, kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Ističe da je iznenađujuće i što mladi zastupaju isti stav. Direktorka Centra za socijalni rad u Bogatiću Ljiljana Jurišić tvrdi da je praksa da se žene odriču prava na nasledstvo primetna u ruralnim krajevima, a da je porazno i to što se ona prenosi na nove generacije.

Ovogodišnje istraživanje o stavovima građana Srbije prema naslednom pravu i praksi prvo je sveobuhvatno ispitivanje o tome da li je pravedno nasleđivanje korak ka osnaživanju žena.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kaže da ih je praksa naterala da se bave istraživanjem toga da li u Srbiji i dalje postoje predrasude, stereotipi i uverenja koji žene stavljaju u neravnopravnu poziciju prilikom nasleđivanje imovine.

"Bili smo svesni da postoje ukorenjeni patrijahalni odnosi u drušvu, ali su nas poneki rezultati iznenadili. Slučaj koji nas je pokrenuo bila je pritužba građanke u okolini Kragujevca, koja je osuđena od društva u selu, majke i brata, zato što je tražila svoj deo nasledstva", kaže Brankica Janković.

Navodi i da se već treću godinu bave ovim pitanjem sa namerom da se ženama rasvetli da je nasleđivanje njihovo ljudsko i legitimno pravo, ustanovljeno još pre osam decenija.

"Na ovim smo pitanjima videli koliki je uticaj društvenih normi i sredine, koje su, dakle iznad zakona", ističe poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Nasleđe jednog stereotipa

Direktorka Centra za socijalni rad u Bogatiću Ljiljana Jurišić smatra da je i uskraćivanje nasledstva vrsta nasilja nad ženama koja je posebno izražena u ruralnim sredinama.

"Problematično je i što deca odrastaju u uverenju da je normalan običaj da se žena neće prihvatiti svog nasledstva. Taj neravnopravni položaj se formira udajom i razvija u porodici. Pa, ako dođe do razvoda, majke ne potražuju svoj deo, jer se onda osuđuju pod izgovorom da to otimaju od svoje dece", ističe Jurišić.

Poverenica za rodnu ravnopravnost Brankica Janković sumira da su rezultati pokazali da je žena često primorana da se odrekne svoje imovine.

"Pritisak sredine je često ogroman, pa su žene svesne da bi borba za nasledstvo možda značila težak materijalni položaj, ili u krajnjem slučaju fizičko nasilje nad njima", navodi poverenica.

Skoro pola Srbije veruje da muškarci imaju prednost pri nasleđivanju

Naglašava da većina ispitanika istraživanja izvršenog na teritoriji Srbije formalno podržava rodnu ravnopravnost, ali da čak 47 odsto njih smatra da muškarac treba da ima prednost prilikom nasleđivanja.

"To je iznenađujuće. Jedna trećina je neodlučna po ovom pitanju, odnosno, nije sigurna da li treba da budemo jednaki u pravu na nasleđivanje. Žene, očekivano, u većem broju podržavaju svoje pravo na nasledstvo, oko 66 odsto, dok je muškaraca koji podržavaju 39 procenata", nabraja Brankica Janković.

Kako kaže, bitan je i generacijski jaz. Podaci ukazuju da među mladima nije visoka podrška pricnipu jednakosti u nasleđivanju.

"Oko 43 odsto njih podržava jednakost. Na njihove stavove delimično utiče sredina, ali i neinformisanost. A čak i kada su informisani, pitanje je šta im se prenosi kao informacija. Dakle, to nije vrednost. Takođe, što su ispitanici obrazovaniji, veća je podrška. Beograd najviše podržava, a najniže ih je u Šumadiji, Zapadnoj Srbiji i Vojovdini", zaključuje Brankica Janković u razgovoru za RTS.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: "Devedeset odsto njih nema vlasništvo nad zemljom": Brankica Janković ZA o položaju žena sa sela:

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Shampita

    29. oktobar 2024 | 15:05

    Ženska deca ne dobijaju nasledstvo a od malih nogu se uče tome da je cilj u životu udati se. Dakle udaj se odma da te liferujemo u drugu kuću i sa tobom više ništa nemamo. Naravno da su brak i porodica nešto što bi svako od nas bez obzira na pol trebalo u nekom trenutku da steknu ali....sad i odma????Zar nije logičnije da se deca obrazuju, uče da rade i imaju svoj dinar pa da onda uleću u bračne vode?Najveći broj žena žrtava porodičnog nasilja su završile pod zemljom jer kad je nasilje krenulo nisu mogle da se vrate u roditeljski dom a za samostalan život nisu imale mogućnosti ili nisu radile ili su im primanja bila premala. Mene i brata su roditelji podjednako odškolovali tako da sada možemo sami da se brinemo o sebi, da imamo svoj krov nad glavom i ne kidišemo na roditeljski imetak. Naposletku, živimo u XXI veku ako nekome ne odgovaraju ženska deca uvek postoji abortus samo ne znam koga će onda "poželjna" deca da žene i ko će da im rađa decu?

  • Testament

    29. oktobar 2024 | 15:07

    O pravu nasledstva odlučuje onaj od koga se nasleďuje,kako je napisano ako nema pismeno onda ima zakon,kome ne treba ne treba,tačka.

  • Pravedno

    29. oktobar 2024 | 15:50

    Koliko dece-toliko jednakih delova. I tacka!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA