Zagađeno čak 13 GRADOVA! Izveštaj pokazao kvalitet vazduha u Srbiji, stanovnici OVOG mesta neće se radovati

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 8

Izgleda da konačno možemo da odahnemo, jer je, kako je objavila Agencija za zaštitu životne sredine, kvalitet vazduha u našoj zemlji značajno unapređen u prethodnoj godini u odnosu na 2022, a prema nedavnim podacima Godišnjeg izveštaja o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji za 2023. godinu. Ipak, pojedini podaci iz istog Izveštaja pokazuju da situacija nije svuda sjajna, te da i dalje postoje mesta u kojima moramo da budemo posebno na oprezu, te da je čak u 13 srpskih gradova vazduh i dalje zagađen.

Kako piše u pomenutom Izveštaju, godišnje prekoračenje granične vrednosti čestica PM10 u 2022. godini bilo je registrovano gotovo na svakom trećem mestu, odnosno, u 28 odsto mernih mesta, dok je u prošloj godini ovo prekoračenje u velikoj meri smanjeno, te je registrovano na svakom devetom mestu, to jest, na 11 odsto mernih mesta. Pored toga, i broj mernih mesta gde je registrovano prekoračenje dozvoljenog broja dana iznad granične vrednosti smanjeno je u istom periodu za 19 odsto, odnosno za petinu, stoji u Izveštaju.

Maglovito jutro, magla, smog, zagađenje vazduha, vremenska prognoza, jesenji dan, Novi Beograd Foto: Milena Đorđević

"Takođe, za 19 odsto porastao je obuhvat merenja, odnosno, broj mernih mesta suspendovanih čestica PM10 u 2023. godini u odnosu na prethodnu godinu", pokazuju podaci, a piše u Izveštaju.

Da se stanje znatno popravilo kada je kvalitet vazduha u Srbiji u pitanju, vidi se i u, kako piše dalje, pozitivnom trendu koji je registrovan i kada je reč o suspendovanim česticama PM2.5, jer je broj mernih mesta na kojima je prekoračena godišnja granična vrednost PM2.5 tokom prošle godine bio manji za čak 12 odsto nego što je to bio slučaj u 2022. godini.

Vazduh zagađen u 13 gradova

I dok se stanje sa vazduhom polako popravlja, Izveštaj pokazuje da nije svuda tako, pa navodi koji su tu delovi naše zemlje gde je i tokom 2023. godine bilo opasno hodati napolju i udisati vazduh. Pojedinačno gledano, pokazuje Izveštaj, u prošloj godini vazduh je bio zagađen u 13 gradova Srbije - Subotici, Somboru, Kruševcu, Pirotu, Novom Pazaru, Valjevu, Šapcu, Kragujevcu, Loznici, Čačku, Paraćinu, Zaječaru i Kraljevu.

"Samo jednom, u Kostolcu, detektovane su koncentracije opasne po zdravlje ljudi za sumpor-dioskid, dok su koncentracije prizemnog ozona o kojima se obaveštava javnost zabeležena u Beogradu i Novom Sadu", piše u izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine.

Pored toga, Izveštaj pokazuje da je i svih osam aglomeracija (proširenih područja grada koje se sastoji od centra i prigradskih naselja koje zajedno čine neprekinuto urbano područje) u Srbiji , a u kojima se meri aerozagađenje, i tokom 2023. godine svrstano u poslednju, treću kategoriju, a koja definiše prekomerno zagađen vazduh.

Najnekvalitetniji i najnezdraviji vazduh udisali su tokom 2023. godine, kako stoji u Izveštaju, stanovnici aglomeracija Novi Sad, Pančevo, Kosjerić i Užice, i to zbog prekoračenih vrednosti PM10 i PM2.5, dok su stanovnici Bora loš vazduh imali usled prekoračene granične vrednosti olova, kadmijuma i arsena. Žitelji glavnog grada, odnosno, Beograda, takođe su se našli među listom sa najzagađenijim vazduhom, a koji je bio zagađen usled visokog nivoa PM čestica i azot- dioksida, kao i tokom 2022. godine.

Maglovito jutro, magla, smog, zagađenje vazduha, vremenska prognoza, jesenji dan, Novi Beograd Foto: Milena Đorđević

Neslavno prvo mesto kao najzagađeniji srpski grad i dalje ostaje Valjevu, a s obzirom da je tamo zabeleženo najveće prekoračenje dnevnih graničnih vrednosti zagađujućiH materija u vazduhu.

Stanje sa polenom

Što se tiče Izveštaja u kojem su prikupljeni i obrađeni podaci koje su dostavile čak 42 lokalne samouprave, a što je do sada najveći obim podataka o kvalitetu vazduha, postavljeni su i podaci o monitoringu polena.

"U 2023. godini najviša vrednost maksimalnih koncentracija polenovih zrna za brezu registrovana je u Kikindi, za trave u Bečeju, a za amroziju u Požarevcu. Najveći broj dana sa prekoračenjem graničnih vrednosti polenovih zrna za brezu zabeležen je u Novom Sadu, za travu u Bečeju i ambroziju u Subotici", stoji u izveštaju ove Agencije, te se dodaje kako su najbrojnija bila merenja suspendovanih čestiva PM10, zatim azot-dioksida, sumpor-dioksida, suspendovanih čestica PM2.5, ugljen-monoksida u prizemnog ozona.

(Telegraf.rs)

Video: Na zagađenje vazduha utiču dve vrste čestica i njihov uticaj na organizam je opasan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA