Brnabić: Prošlost nas uči - ne pognuti se pred silom, voditi svoju politiku

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 3

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je na svečanoj akademiji povodom 80 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu da danas znamo koliko su važni mir i sloboda i svesni koliko oni počivaju na poštovanju sopstvene prošlosti i na prihvatanju onih vrednosti kojima nas je učila.

Kako je rekla, te vrednosti su ne pognuti se pred silom, voditi svoju, a ne tuđu politiku, biti nezavisan, slobodan, zalagati se za mir.

"Danas moramo da se setimo i da se trudimo da sasvim svesno o tome razmišljamo da ovaj oktobar koji živimo danas ne bi bio moguć bez oktobra 1944. godine, bez zajedničkih napora partizanskih, narodnooslobodlačkih i jedinica Crvene armije", rekla je Brnabić na svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu, gde je bila i kao izaslanik predsednika Republike.

Ona je istakla da je obelezavanje 20. oktobra, Dana oslobođenje Beograda, posveta svim onim bezimenim i svim onim znanim herojima koji su ugradili svoje živote i sebe u našu slobodu, u lepotu i veličinu ovog grada, grada koji zahvaljuući i njihovoj žrtvi danas može da pravi džinovske iskorake u budućnost.

"Osloboditi se tiranije bio je tih dana zadatak koji su se pored vojnika, kojima su komandovali Peko Dapčević i Vladimir Ždanov prihvatili i mnogobrojni Beograđani, obični ljudi, a veliki, hrabri, spremni na žrtvu zarad tog najsvetijeg cilja - slobode", rekla je ona. Brnabić je poručila da je sećanje na njih dokaz da smo naučili najvažniju lekciju, onu o vrednostima, dostojanstvu, pravdi koje nas zajedno čine ljudima dostojnim svoje prošlosti i spremnih da dalje gradimo budućnost ovog grada i ove zemlje.

"Mi nikad nećemo zaboraviti nešto više od tri godine mraka tokom kojih su nacisti mučili i ovaj grad i njegove stanovnike, svodeći Beograd i Beograđane na robovski logor, niti ćemo prestati da se sećamo njegovog oslobođenja, žrtvi crvenoarmejaca i pripadnika Narodnoslobodilačke vojske, ni borbi na Čukarici, Zvezdari, obalama Save, Terazijama, a ni onog najsvetlijeg trentuka, a to je zastava slobode na Palati Albanija", rekla je Brnabić.

Kako je navela, pamtićemo i Peku Dapčevića, Sergeja Birjuzova, Vladimira Ždanova, i sve one druge koji su se borili i ginuli za našu slobodu.

"Tu lekciju Beograd i Srbija su naučili i čuvaju je zauvek u svom srcu i kao nikad mi danas znamo koliko su važni mir i sloboda i svesni smo koliko oni počivaju na poštovanju sopstvene prošlosti, na učenju iz nje, na prihvatanju onih vrednosti kojima nas je učila, a te vrednosti su ne pognuti se pred silom, voditi svoju, a ne tuđu politiku, biti nezavistan, slobodan, zalagati se za mir. Sve to smo naučili zahvaljujući istoriji i svakoj muci i žrtvi koju su za nas položili", rekla je Brnabić.

Brnabić je podsetila da je Crvena armija oslobodila mnoge gradove i dala najbrojnije žrtve u Drugom svetskom ratu, a nigde nije dobila takvu podršku kao u Jugoslaviji, a pre svega u Srbiji.

"U borbama za Beograd učestvovalo je više domaćih boraca nego u borbama za bilo koju drugu evropsku prestonicu u Drugom svetskom ratu", navela je ona.

Istakla je da su partizani dali najveći broj palih boraca u čitavom Drugom svetskom ratu od svih pokreta otpora.

"Zaboraviti sve to, relativizovati ili izokrenuti je greh ne samo prema prošlosti, već je zločin prema budućnosti koja bez ovakvih temelja i istine neće biti moguća, a teško da može biti svetla. I ne bi bilo Beograda - grada odlikovanog ordenom narodnog heroja", rekla je presednica Skupštine Srbije.

Ona je dodala da se onda Beograd ne bi ni razvijao niti postojao kao jedan od najlepših gradova u ovom delu sveta da nema tog sećanja.

"Ne bismo znali danas šta je naša najveća obaveza - da se borimo za suverenost i nezavisnost, za slobodu i pravo da sami biramo svoj put. Ne bismo znali koliko je važno jedinstvo i okupiti se oko cilja i koliko je neophodno i ključno pratiti politiku koja je odgovorna, nezavisna i koja ima viziju, plan i koja se hrabro sprovodi uprkos svim izazovima, a koju danas predvodi predsednik Srbije Aleksandar Vučić", rekla je Brnabić.

Ona je navela da je važno reći svima kojima je stalo do vrednosti oktobra 1944. godine, do slobode, nezavisnosti i pravde - da je jedini put njihovog ostvarenja onaj da se tog oktobra 1944. godine, baš svakog oktobra, svake godine sećamo bez ikakvih izmena.

(Telegraf.rs)

Video: Blokade u Vašingtonu uoči Trampovog polaganja zakletve

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Lik

    20. oktobar 2024 | 15:37

    Nikada ne zaboraviti i ponavljati da je Nemačka genocidna država

  • Tt

    20. oktobar 2024 | 15:51

    Naravno da je Crvena Armija jedino ovde dočekana kao oslobodilačka. Bugarska, Rumunija, Mađarska su bile deo nacističke koalicije i borile su se na strani Hitlera i Musolinija. One su bile deo neprijateljski snaga i Crvena Armija ih je pobedila i zauzela ih. Poljska je velika tragedija i ogromna mrlja.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA