Počela akcija "Fokus na putu",do 1.10. u SRB otkriveno 900.000 saobraćajnih prekršaja

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

U Srbiji je počela međunarodna akciju pod nazivom "Fokus na putu" koju sprovodi Uprava saobraćajne policije, a sa ciljem da se otkriju i sankcionišu prekršaji nepropisnog korišćenja mobilnog telefona od strane vozača i pešaka.

Pomoćnik načelnika Uprave saobraćajne policije Zlatko Belencan izjavio je da je na teritoriji Srbije od 1. januara do 30. septembra otkriveno ukupno 900.000 prekršaja, od kojih 55 odsto prekršaja čini prekoračenje brzine.

- Alkohol otkriven kod 40.000 vozača, gotovo 35 odsto je imalo preko 0,80 promila alkohola, a zadržano je 18 odsto. Psihoaktivne supstance su otkrivene kod 2.500 vozača - rekao je Belencan.

On je rekao i da će sedo 13. oktobra sprovoditi međunarodna akcija u okviru Roadpola pod nazivom "Fokus na putu" i biće usmerena na kontrolu, tačnije na nepropisno korišćenje mobilnih telefona kako od strane vozača tako i pešaka.

- Uglavnom su vozači ti koji su targetirani, ali treba podsetiti da i pešaci ne smeju da koriste mobilne telefone i slušalice u ušima ili na ušima kada prelaze kolovoz na pešačkim prelazima. Akcija se sprovodi u 31 evropskoj zemlji, jer je prepoznato da je telefon vrlo nebezbedan indikator u bezbednosti saobraćaja. Razgovor smanjuje koncentraciju učesnika u saobraćaju, a neretko odvraća pažnju i smanjuje vizuelnu aktivnost. Pisanje poruka je pogubno za vozača jer posmatra ekran, prepoznaje tekst, obrađuje ga i sprema tekst za odgovor, što smanjuje vizuelno praćenje saobraćajnih situacija - rekao je Belencan.

Prema njegovim rečima kod pešaka je dominantno nošenje slušalica što onemogućava da se čuju zvukovi.

- Pored neposrednog uočavanja od strane saobraćajnih policajaca, koristiće se i snimci sa kamera za detekciju prekršaja koji se već koriste. Prema istraživanjima razgovor i pisanje poruka ukazuje da je osoba manje sposobna za percepciju i adekvatan odgovor saobraćajnoj situaciji. Vozač nema osećaj brzine - rekao je Belencan.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • bb

    8. oktobar 2024 | 09:32

    Uvesti kazne 300 evra + za korišćenje mobilnih telefona. Svaki drugi čita ili kuca poruke. Šta im je to tako važno da mora istog trenutka da pročitaju i odgovore?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA