Kuda ide smeće iz Zapadne Srbije? Sve oči i dalje uprte u deponiju Duboko

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Nakon što je deponiju Duboko u maju ove godine zahvatio požar, lokalne samouprave koje su na nju odlagale otpad našle su se u velikom problemu i morale su da pronađu hitna alternativna rešenja. Opština Arilje smeće je sa svoje teritorije tokom prethodnog perioda odlaga u nekoliko gradova i opština, a u naredna tri meseca odlagaće na deponiji Vrbak u opštini Lapovo.

- Potpisali smo ugovor sa deponijom Vrbak u Lapovu na koju ćemo u naredna tri meseca odlagati otpad, odnosno do početka rada JKP Duboko ukoliko u tom vremenskom intervalu počne sa radom. Situacija nakon požara na depiniji Duboko je jako teška, svih ovih meseci smo se snalazili kako smo znali i umeli. Nadamo se da će što pre početi sa radom užička deponija, rekao je za RINU predsednik opštine Arilje Predrag Maslar.

U sličnoj, tačnije nezavidnoj situaciji nakon požara u Užicu našao se i grad Čačak. Otpad iz ovog grada tokom proteklog perioda odvožen je na deponije u Kraljevu, Kniću i Kragujevcu, dok se trenutno, smeće sa teritorije ovog grada deponije na deponiju u Jagodini. Deponije na koje je Čačak deponovao otpad sa svoje teritorije nemaju kapacitete da prime svo smeće iz ovog grada te je zbog toga dnevna količina smeća koja je iz grada na Moravi otpremana ka njima manja od prosečnih 125 tona koje svakoga dana stižu na čačansku transfer stanicu.

- Čačak generiše ogromnu količinu otpada, što je i razumljivo jer je to grad od 120.000 stanovnika i dnevno na našu transfer stanicu dođem od 120 do 125 tona smeća. Ipak, sve vreme se trudimo da korektno obavljamo posao i da građani ne osete ovaj problem. Taman kada smo mi uspostavili korektan odnos prema deponiji Duboko, odnosno kada smo primali na transfer stanicu 125 tona smeća i isto toliko odvozili, onda je to bilo savršeno i ta transfer stanica je služila samo kao pretovarno mesto. Međutim sada već na transfer stanici imamo 6.348 tona otpada. Toliko je odveženo ka ostalim deponijama ali je toliko i ostalo jer ne postižemo da transportujemo tu količinu. Otprema je 100 tona, a dođe nam 125 tako da uvek ostane neka količina koja pravi kritičnu masu - rekla je Mirjana Đoković, direktor JKP "Komunalac" Čačak.

Cena odlaganja tone smeća na Regionalnu deponiju „Duboko” koštala je 2,400 dinara, dok odlaganje iste količine na deponiju u Jagodini iznosi 2.930 dinara + PDV, što povećava troškove JKP "Komunalac" Čačak ali prema rečima direktorke, grad Čačak će pomoći ovom preduzeću da prevaziće te poteškoće.

- Od januara 2023. godine mi nismo imali povećanje cene naše usluge i ona mora da pretrpi određenu korekciju, ne samo zbog paljenja na deponiji Duboko i sada udaljenosti ovih deponija već iz prostog razloga što je normalno da se podignu cene onoliko koliko rastu cene energenata, goriva, onoga što i nas uslovljava da moramo podići cenu transporta, pa samim tim i naša cena mora biti skuplja za naše krajnje korisnike - zaključila je direktorka JKP "Komunalac" Čačak, Mirjana Đoković.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: Za nas je strašno važno da budemo transparentni i da pokažemo da smo sve dali

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 🇨🇭🔊

    30. septembar 2024 | 13:35

    Može Srbija i da izveze jer Švajcarci mogu to da sagore preko zime i pretvore u toplotu,imaju kapacitete.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA