Potencijalne poplave najviše prete ova četiri mesta u Srbiji: Kakvo je stanje Dunava?
Republički hidrometeorološki zavod objavio je upozorenje, da će na Dunavu narednih dana vodostaji biti u većem porastu. Kako je pojašnjeno, očekuje se i prevazilaženje granica redovne odbrane.
Postizanje i prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava očekuje se:
- kod Bezdana 19/20. septembra
- kod Apatina 20/21. septembra
- kod Bogojeva i Novog Sada 21/22. septembra sa tendencijom daljeg porasta
U Vladi je održana sednica Republičkog štaba za vanredne situacije.
- Što se tiče Dunava i uticaja na ostale reke, očekujemo pik između 24. i 26. septembra, procena "Srbijavoda" je da će pik trajati sedam dana - rekao je premijer Miloš Vučević.
Zbog obilnih padavina u srednjoj Evropi u kojima ima i stradalih, raste vodostaj Dunava i u našoj zemlji. Očekuje se da će u naredna četiri dana na ulazu u Srbiju, porasti četiri metra i premašiti nivo redovne odbrane od poplava.
Premijer Miloš Vučević rekao je posle sednice Kriznog štaba za vanredne situacije da se pažljivo prati šta se dešava u Austriji, Mađarskoj, u zemljama centralne Evrope.
On je tom prilikom podsetio da je 2013, kad je Dunav imao poslednji put viši vodostaj, pik trajao 14 dana.
- Ovo je kraći pik i ne očekujemo veće probleme. Nešto veći izazov na prvom delu toka od Bezdana do Slankamena, a od Slankamena pa nizvodno ne očekujemo veće probleme - naveo je Vučević, akcentujući da nema mesta panici.
Poručio je da "ne očekuju dramu, ali da će biti veći vodostaj".
- Pre svega na Dunavu, nešto izazovnije kod Šapca na Savi, ali ne bi trebalo da to ugrozi normalan život, ne očekujemo ugrožavanje imovine i ljudi - istakao je Vučević.
Nakon sednice, potpisan je Sporazum o uspostavljanju procedure za prenos hitnih informacija građanima u slučaju najave ili pojave opasnosti od elementarne nepogode ili tehničko-tehnološke nesreće, između Ministarstva unutrašnjih poslova, JVP "Srbijavode", JVP "Vode Vojvodine", Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije i Republičkog seizmološkog zavoda.
U Srbiji je počeo da radi sistem SMS upozoravanja u ekstremnim vremenskim prilikama.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pametmi
E ovo su ti stranački kadrovi,strucnjaci koji slušaju 7 dana kako se Evropa sprema za poplave pa onda gledaju tri dana kako se Evropa davi u poplavama i ako se spremala da bi tek u trenutku pristizanja plavnog talasa oni počeli da razmisljaju kako mozda ipak bude problema i kod nas!? Pazi njihovo objasnjenje,bila je suša i jako toplo leto pa je nivo reka opao i moze da prihvati vodu bez problema? A sta je u Evropi bilo ,kišno leto? Da primi korito Dunava koje opalo metar do metar i po nadolazećih 4 ili 5 metara vode??? U Budimpestu stize talas od 8,5 metara a kod nas ce biti sve ok? Jadni mi sa ovakvim strucnjacima,spremajte dzakove i čamce moj vam je savet....
Podelite komentar
Mrki
Kakve poplave u Srbiji ? Zar država nije posle 2014. odradila zaštite priobalja od 100 godišnjih poplava,ili možda nije ?
Podelite komentar
Kranp
Zemlja suva kao barut, kakve poplave,pa to ima da usisa bez problema..
Podelite komentar