U bibliotekama će se čitati samo ćirilične knjige srpskih izdavača: Kako se Srbija bori da očuva pismo

 
M. B.
M. B.
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 2

U slavu Vukovog nasleđa i srpske kulture, 91. Vukov sabor, ove godine održan je od 9. do 15. septembra u organizaciji Grada Lozinice i Centra za kulturu ''Vuk Karadžić'' pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije. Manifestacija čuva sećanje na reformatora pravopisa srpskog jezika Vuka Karadžića i drugih važnih ličnosti srpske kulture i istorije, a ove godine posvećena je i 200. godišnjici od rođenja Branka Radičevića, velikog srpskog pesnika.

Na završnoj svečanosti u Naučno-obrazovnom kulturnom centru ''Vuk Karadžić'', u svojoj besedi ministar kulture Srbije, Nikola Selaković, istakao je konkretne korake koje je Ministarstvo preduzelo za zaštitu ćirilice. Najavio je da će od 1. januara 2025. godine, u svim javnim nabavkama informatičke opreme u državnim i javnim ustanovama, ćirilica biti obavezan deo u dvojezičnim tastaturama.

"Drugi važan korak koji smo već preduzeli jeste da će država, prilikom otkupa knjiga za javne biblioteke, ubuduće otkupljivati isključivo ćirilička izdanja domaćih izdavača", rekao je Selaković, dodajući da ćirilica mora postati ravnopravna latinici u svakodnevnoj tehničkoj upotrebi.

Jedan od najavljenih projekata je i konkurs za dizajn novih ćiriličnih fontova, sa ciljem da se mladim dizajnerima ponudi prilika da rade na razvoju ćiriličnih tipografija, koje će zatim biti besplatne za sve koji žele da ih koriste.

"Ćirilica nema nikoga osim nas. Ako je mi ne budemo čuvali i koristili, niko drugi to neće učiniti za nas. Zato moramo raditi na očuvanju ovog nasleđa, koje nam je ostavio Vuk", zaključio je Selaković, pozivajući prisutne da neguju svoj jezik i pismo.

Završnoj manifestaciji 91. Vukovog sabora u Loznici, u ime grada Kragujevca prisustvovala je Anđela Ognjanović, direktorka Narodne biblioteke ''Vuk Karadžić''.

(Telegraf.rs / Grad Kragujevac)

Video: Bajina Bašta je grad u kome se čuva ćirilica: Nova "kuća" srpskog pisma biće u stoletnoj školi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • B+🇲🇩🇲🇩

    16. septembar 2024 | 16:47

    Ako ljudi ne žele ćirilicu mala vajda od te prinude,čitaće se manje a stručne knjige moraće na latinici zbog stranih studenata koji ne moraju da znaju ćirilicu.

  • Saša

    17. septembar 2024 | 13:47

    U tekstu se pominju dvojezične tastature. Šta je to?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA