Bitka na Gučevu: Ovo je mesto gde zajedno leže kosti Srba i Austrijanaca iako su tada bili ljuti neprijatelji
Ovog septembra navršava se 110 godina od početka velike Gučevske bitke koja se odigrala u Prvom svetskom ratu u sklopu bitke na Drini. Bila je to prva rovovska bitka i trajala je 55 dana, u narodu je poznata i kao bitka iznad oblaka.
Komandant austrougarske Balkanske vojske Poćorek je po svaku cenu želeo da osvoji Gučevo. Na njega je usmerio 125.000 ljudi, 165 topova i 92 mitraljeza. Kapiju Srbije branilo je 60.000 srpskih vojnika sa 88 topova, gotovo bez municije, i 43 mitraljeza.
- Bila je to jedna od najtežih borbi tokom velikog rata u kome je živote izgubilo na hiljade ratnika, kažu za RINU stariji meštani koji su ratne priče slušali od svojih predaka.
Bitka na Gučevu imala je presudan značaj za slom austrougarske ofanzive. Za Gučevo je čuo čitav svet kada je davne 1915. godine američki novinar Džon Rid je obišao ovo polje smrti i sa njega poslao potresnu reportažu.
Ono po čemu je posebna jeste spomen-kosturnica gde počiva više od tri hiljade ratnika.
Spomenik je zajednička grobnica srpskih i austrougarskih vojnika izginulih na ovoj planini. Prvo su spomen-kosturnicu svojim vojnicima podigli Austrijanci 1916. godine, da bi po oslobođenju tu bili sahranjeni i srpski vojnici, a austrougarska obeležja zamenjena našim tako da je to od 1929. postala zajednička grobnica dve neprijateljske strane, dodaju naši sagovornici.
Spomen-kosturnicu na Gučevu juče je u sklpu svoje posete Podrinju obišao i predsednik Aleksandar Vučić i položio vence.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.