Roditelji, pažnja! "Na putu od kuće do škole ne zovite decu dok prelaze ulicu, sačekajte da dođu kući"

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja savetuje roditelje da decu koja sama idu i dolaze iz škole - ne zovu dok ne stignu kući, jer ona "referišu" telefonom kako je bilo u školi i ne gledaju pažljivo dok prelaze preko pešačkog prelaza.

Okanović navodi da postoje saobraćene nezgode u zonama škola gde je osnovni uticajni faktor ponašanje vozača, zatim ponašanje samog pešaka, odnosno deteta.

Takođe postoji uticajni faktor vezan za stanje puta, konkretno stanje saobraćene signalizacije. A može doći do saobraćene nezgode usled tehničke nespravnosti vozila.

- Sve u svemu, nije dopustivo da u 21. veku stanje saobraćene signalizacije, nigde pa ni u zonama škola, bude onakvo kako se može videti na društvenim mrežama - kaže on.

Ali ne možemo da dozvolimo da nam deca hodaju na neobeleženim, odnosno nevidljivim pešačkim prelazima, podvukao je Okanović.

Ograničenje brzine u zonama škole

Ograničenje brzina u zonama škole je 30 kilometara na čas ukoliko je u naselju, a kazne su od 3.000 dinara za neko minimalno prekoračenje, pa do 30 dana zatvora ako su u pitanju velika prekoračenja, ali ukoliko dođe do sudara, odnosno ukoliko dođe do povređivanja deteta, onda su kazne mnogo veće.

Ukoliko je u pitanju povređivanje deteta na obeleženom pešačkom prelazu i ukoliko dođe do smrtne posledice, onda je zaprećena kazna do 12 godina zatvora.

- Tako da molim sve vozače, shvatite, ima razloga zašto je brzina ograničena na 30 kilometara na čas - kaže Okanović.

Što se tiče kazni za parkirane automobile kod škole, one zaviseod toga da li se primenjuje Zakon o bezbednosti u saobraćaju ili odluka o komunalnom redu.

Kada deca sama krenu u školu

Okanović kaže da će deca u početku biti jako savesna i pažljiva, međutim, vremenom dolazi do opuštanja, na putu od kuće do škole. Poručio je roditeljima da se potrude da ne dođe do opuštanja kod deteta, da to ne uđe u njihovu rutinu i da dete prosto ne gleda ni levo ni desno.

- Molim roditelje da skrenu pažnju deci na sledeće: deca neredko uopšte ne gledaju da li nailazi vozilo, nego osluškuju. Međutim, problem je što imamo sada električna vozila koja su bešumna. Imamo i bicikliste, posebno dostavljače koji su, da tako kažem, nemilosrdni. Dakle, molim vas, podsetite dete da, bez obzira da li čuje neko vozilo, uvek mora da pogleda - izričit je Okanović.

Roditelji, strpite se da dete dođe kući pa razgovarajte

Roditelji moraju stalnim, upornim, dosadnim ponavljanjem da podsećaju decu na pravila.

- Neretko, sam roditelj izaziva dete da koristi telefon dok prelazi ulicu. Na primer, dete izađe iz škole i onda roditelj zahteva da mu dete ispriča kako je protekao dan u školi. Ne može da se strpi da dete dođe kući i onda dete prelazi pešački prelaz, vrlo revnostno priča mami ili tati šta se dogodilo u školi i uopšte ne gleda da li nailazi automobil ili ne. Dakle, drage mame i tate, strpite se da dete dođe kući i onda se ispričajte, nemojte preko telefona - zaključio je Okanović.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Seljani u suzama: Misteriozno izbijaju požari na imanjima kod Brusa, nestaje plod mukotrpnog rada

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA