Đukić Dejanović: Nova povećanja plate za nastavnike, ocena iz vladanja ulazi u prosek za uspeh
U više od 1700 osnovnih i srednjih škola ući će oko 538.000 osnovaca i oko 240.000 srednjoškolaca. Prema podacima Ministarstva prosvete, u ovoj školskoj godini prvi put će u klupe sesti oko 64.000 prvaka. O novoj školskoj godini, povećanju plata za nastavnike, ali i o njihovoj bezbednosti za RTS je govorila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Slavica Đukić Dejanović poželela je đacima i nastavnicima srećan početak nove školske godine i kao jedan od primarnih ciljeva ističe njihovu bezbednost.
Razgovor Olivere Perkovski sa Slavicom Đukić Dejanović00:00/12:20
"Ova školska godina će zaista biti posvećena vrlo konkretnim pitanjima rešavanja bezbednosti zaposlenih. Nastavnici zaposleni u prosvetnim ustanovama imaće isti status kao advokati. Sankcije za eventualne agresivne, neprimerene postupke prema zaposlenima u obrazovanju biće znatno strožije nego što je to za svakog od nas", rekla je Đukić Dejanović.
Kao i u većini prethodnih godina, nastavnici su i za ovu najavili neki oblik štrajka nezadovoljni njihovim statusom i primanjima.
"Mi smo u 2023. godini napravili jedan protokol sa reprezentativnim sindikatima prosvete i najveći broj sadržaja tog protokola je realizovan. On se ogledao u tome da razredne starešine nemaju samo četiri odsto veće plate i primanja nego oni koji to nisu, sedam odsto je sada", podsetila je ministarka prosvete.
Najavljena su i značajna povećanja plate.
"Od januara 2023. do januara 2024. godine prmanja su povećana za 31 odsto. Sada na te povećane plate planira se da povećanje za prosvetne radnike bude za 50 odsto veće nego za povećanje u bilo kojoj drugoj oblasti. Težimo ka tome da kada početnik počne da radi u obrazovnoj ustanovi, treba da ima platu kakva je prosečna u ostalim resorima", istakla je Đukić Dejanović.
Reforme za brojnost učenika i ocenu iz vladanja
Reforme u prosveti ogledaju se u ograničavanju broja učenika za prvi razred.
"U prvim razredima broj učenika ne treba da pređe 28, to daje mogućnost boljeg kvaliteta rada. Individualni pristup detetu je moguć kada je manji broj dece", rekla je Đukić Dejanović.
Novitet je i da će ocena iz vladalja ući u konačan zbir za uspeh.
"Svi treba da skrenemo pažnju na ocenu iz vladanja, psiholozi, pedagozi, učitelji, razredni starešina i roditelji kako da dete popravi nešto što u njegovom ponašanju nije adekvatno. Što pre popraviti ocenu vladanja, to znači da smo timski uspeli da damo podršku detetu", naglasila je ministarka pravde.
Roditelji često od dece imaju prevelika očekivanja, koji se ogledaju i po pitanju uspeha u školi. Ocena ispod petice vrednuje se kao neuspeh.
"Želja da dete ima petice je najčešće neka neostvarena želja ili frustracija roditelja. Detetu treba dati mogućnost da napreduje, da se takmiči samo sa sobom i da iz dana u dan, iz nedelje u nedelju pokazuje jedan progres. To je petica. Deci treba da šaljamo poruku da zavole ono što rade. Njihov posao je učenje", naglasila je Đukić Dejanović.
Početkom nove školske godine učenici prvog i druog razreda imaće i čitanku. Ministarka prosvete navodi da će imati dosta slikovnih poruka iz oblasti istorije i književnosti.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Zvanično otvoren kružni tok na raskrsnici Bulevara Nikole Tesle i Mihaila Pupina
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sramota
1.izvoli u penziju, vreme ti je odavno 2.o prosveti pojma nemas
Podelite komentar
Ptar
A sta ce te sa nama sto imamo peti stepen nama nema povecanja kao pomocno osoblje domari
Podelite komentar
Mrki
Svim prosvetarima koji su nezadovoljni svojim statusom treba dati otkaz,pa da vide! Podnajelo se to ,bre ...
Podelite komentar