Ovo jezero krije neprocenjivo blago Srbije: Na dnu potopljeni dvorovi, crkve, rimske nekropole...

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Da Srbija obiluje istorijskim znamenitostima nije tajna, ali neke od njih su skrivene. To je slučaj i sa jednim jezerom u čijim vodama je pravo blago.

Jezero Gazivode jedno je od veštačkih jezera naše zemlje. Nastalo je 1977. godine pregrađivanjem reke Ibar u njenom gornjem toku, a međunarodni tim naučnika pronašao je spomenike srednjovekovne kulture na dnu.

Tim podvodnih arheologa i naučnika više meseci je pretraživao ispod površine ovog jezera i pronašao je neprocenjivo kulturno i istorijsko blago. Našli su ostatke dvora čuvene srpske srednjovekovne kraljice Jelene Anžujske, kula zvonara iz 13. veka, dve srednjovekovne crkve, devet rimskih nekropola. Ovo otkriće svedoči o životu čuvene srpske dinastije, ali i drugim razdobljima istorije ovog tla.

Jezero Gazivode Foto: Tanjug/Rade Prelić

Voda puštena za potrebe elektrane "Obilić B" i vodosnabdevanje tog dela Kosmeta je prekrila tragove stare osam vekova na prostoru Zubinog Potoka. Jezero je dugo 22 kilometra i duboko 107 metara. Osim naših stručnjaka, istraživanja su pomogli podvodni arheolozi iz Rusije.

Kako je svojevremeno i Telegraf.rs pisao među podvodnim otkrićima su i ostaci škole za dame, verovatno prve srpske prosvetiteljke Jelena Anžujske, kao i delovi dvorca u potopljenom selu Brnjaci, odakle je upravljala terotorijom ondašnje Zete, Trebinja, Plavom, Poibarjem... U školu koju je osnovala upisivala je siromašne devojke, učila ih pismu, muzici, vezu, pismenosti, a zatim ih udavala za srpsku vlastelu. Veruje se da je kroz tu školu prošla i carica Milica.

Na Instagram nalogu "Putevima srpske istorije", stoji kratak video zapis u kom je naznačeno da sada postoji i tura koju građani mogu da prođu sa istoričarima i da se upoznaju baš o ovoj temi.

(Telegraf.rs)

Video: Put do Linkolnove sobe u Kapitolu: U jednoj od prostorija sada stoji i potpis poznatog Srbina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Trs

    27. avgust 2024 | 14:36

    Mislite na Kosovu pošto su ga svi prodali? Ovo jezero više nema dodirnih tačaka sa Srbima, eno Šiptari slave oslobođenje severa i kupaju se u istom. Da se ja pitam vratila bih Ibar kakav je i bio pa da vise nema dotoka do Gazivoda.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA