Najtraženija zanimanja u Srbiji: Povećan broj upisa u zanatske škole, kuvarima plata i do 300.000 dinara
Poslodavci i dalje tragaju za zanatlijama, poput vodoinstalatera, vozača ili kuvara, koji su ujedno i dobro plaćeni, izjavio je za RTS Miloš Turinski sa sajta "Infostud". Kako se primećuje, nove generacije to prepoznaju, pa je povećan i broj upisa u zanatske škole.
Ističe da je visina plate kao kriterijum za traženje posla izbila na prvo mesto, u odnosu na prethodne godine kada je bila na trećem ili četvrtom. Nove generacije danas traže da poslodavci čuju njihov stav, te da uče i napreduju, kao i da imaju dobar odnos sa kolegama, ukazao je Turinski.
U prvih sedam meseci ove godine tržište rada u našoj zemlji pokazalo je izvesnu stabilnost, pokazuju podaci sajta Poslovi Infostud. Najdeficitarnija zanimanja su i dalje u zanatskim i nižekvalifikovanim sektorima.
Miloš Turinski iz Infostuda kaže za RTS da stabilnost na tržištu rada znači da se dobro posluje, te da ne postoji kriza, kao i da su poslodavci u potrazi za kvalifikovanim radnicima.
- Najtraženije su oblasti trgovine, prodaje, IT, administracije i mašinstva, ali su najtraženije pozicije i zanimanja u ovom periodu niže kvalifikovane. Traže se, u prvih pet - magacioneri, vozači, administrativni i radnici u proizvodnji - ističe Turinski.
Izazovi i plate
Prema njegovim rečima, izazov su i dalje zanatska zanimanja koja su u velikom deficitu, poput vodoinstalatera i kuvara, ali se sa druge strane blago povećao broj upisa mladih u zanatske škole.
Turinski, takođe, ističe da je visina plate istovremeno po važnosti izbila na prvo mesto, s obzirom na inflaciju, dok je prethodnih godina bila na trećem ili četvrtom.
- Plate variraju. Deficitarni poslovi su dobro plaćeni, poput vodoinstalatera čija je prosečna plata oko 120.000 dinara, ali može da bude i viša. Kod kuvara zavisi i od pozicije, odnosno senioriteta, da li ste na primer šef kuhinje kada plata može da ide i do 300.000 dinara", ukazuje Turinski.
Govoreći o oglasima za osobe sa invaliditetom, Turinski kaže da se broj poslova za njih, nažalost, nije povećao, ali postoji stabilnost, odnosno između šest i sedam odsto.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sasa
Zanatstvo je bilo slabo cenjeno , dosta rada a plata ne tako velika. zadnjih godina je to skocilo pa moze da se zivi al odmah nekima smeta. Kad lezilebovic ima 100 evra dnevno zasto i majstor ne i imao bar toliko?
Podelite komentar
Srbin Sloba
Prićao mi je prijatelj da u njegovom mestu nema lekara. Ko god se zaposli u Domu Zdravlja ubrzo pređe u kuvare ili vodoinstalatere za veću platu i manje stresa na poslu.
Podelite komentar