Oglasio se Milanko Šekler: U Srbiji nema razloga za paniku zbog majmunskih boginja

E. S.
E. S.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Ovogodišnja situacija sa majmunskim boginjama razlikuje se od prethodnih godina po tome što je u pitanju novi soj tog virusa, a koji se prenosi isto kao i druge boginje, odnosno kontaktom i govorom, rekao je danas virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler.

On je u izjavi za Tanjug napomenuo da su teške kliničke slike i smrtni ishodi karakteristični za zemlje sa slabo razvijenim zdravstvenim sistemima u kojima nemaju načine da adekvatno leče pacijente.

"Proglašavanjem širenja majmunskih boginja u Kongu i drugde po afričkom kontinentu za - globalnu opasnost, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) želi da privuče pažnju svetske stručne na javnosti na deo Afrike gde smrtnost ide i do 11 odsto. Cilj im je da se ulože sredstva u istraživanje i način kako to da se spreči", istakao je Šekler.

Poručuje da nema razloga za paniku u Srbiji.

Prema njegovim rečima, lečenje majmunskih boginja odvija se putem lečenja simptoma, odnosno, organizam se suportivnom terapijom sam bori sa virusom.

"Pokazalo se da vakcine protiv običnih boginja štite i protiv majmunskih. Takođe, savetuje se dobra ishrana, mirovanje, snižavanje temperature i uzimanje lekova protiv bolova, kao i vitamina", kaže Šekler.

Pojašnjava da je virus poznat od 50-ih i 60-ih godina, a najviše se prošoirio 70ih u Kongu, i tada su prvi slučajevi infekcija zabeleženi kod ljudi, pre toga kod majmuna.

"Ova sadašnja situacija je neobična samo zato što je, za razliku od prošle i pretprošle godine kada je bio aktuelni soj 'klade2', koji je izazivao mnogo blaže simptome i kada su virus dobijali, uglavnom homoseksualci, u preko 2/3 slučajeva, ove godine je preovladavla 'klada1' soj virusa i u Africi je mnogo veći procenat smrtnosti", rekao je Milanko Šekler.

Upitan za situaciju sa virurom kovid19 u Srbiji, Šekler poručuje da je broj novozaraženih i dalje daleko ispod i približne brojke kakva je bila pre nekoliko godina.

"Taj skok koji sada imamo je normalan u fazama ljudske aktivnosti kada je mnogo više putovanja, kada je više kontakta i razmene stanovništva i mešanja populacija. Sasvim uobičajeno, tako je bilo i za vreme pandemije da se bolest na iznenađenje mnogih širila i u vreme letnjih dana. Virus se prilagodio, kao što sam i govorio, desilo se ono što priroda virusa traži, a to je da je zaraznost virusa porasla a patogenost opala. On se sve više prilagođava čoveku i čovek njemu, a i dalje je omikron aktuelan koji ne izaziva teže oblike", zaključio je Šekler.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: "Da li je moguće da neko više vodi računa o štencima, nego o deci": Epidemiolog o MMR vakcini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA