Direktor GAK Višegradska: "Srbija, pored Izarela, ima najbolje uslove na svetu za VTO"

J. P.
J. P.    ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Panel diskusiju "Zajedno da nas bude više" na kojoj se govori o uzrocima steriliteta i šta je sve urađeno za parove koji se muče sa ovim problemom otvorio je direktor GAK Višegradska prof. dr Aleksandar Stefanović.

"Zadatak mi je da prestavim šta je sve država uradila i šta radi za naše parove i za naše buduće majke, odnosno žene bez partnera, šta imaju naši građani na raspolaganju i kako im država pomaže", objasnio je.

Medicinski podpomgnuta oplodnja odvija se pod posebnim zakonima, a kako je istakao, onaj koji je donet 2017. godine napravio je pravu revoluciju

"Mnogo toga dobrog i novog u ovoj oblasti. Dobili smo mogućnost donacija, propozicije, odnosno uslove za osnivanje i uređenje centralne banke repruduktivnih ćelija tkiva i organa. Uređeni su tačno uslovi po kojima moraju da rade svi centri za medicinski podpomognutu oplodnju...", priča direktor GAK Višegradska.

Kako je napomenuo, dozvoljeno je zamrzavanje reproduktivnog materijala i to u onim stanjima kada postoji opasnost od trajnog gubitka ili smanjena fertiliteta.

"Vi znate da mnoge bolesti oštećuju reprodutklivni trakt kod oba pola, uz to imamo porast malignih bolesti koji takođe uzrokuju ovo oštećenje ili potpuni gubitak funkcije ovih organa. Znamo da se nažalost budući roditleji sve kasnije odlučuju da dobiju potomstvo tako da ih sve više kače ozbilje bolesti, zato je ovo zamrzavanje veoma bitno", istakao je.

Takođe, dozvoljeno je zamrzavanje embriona i formiranje registra, koji je trenurtno u radu, a direktor se nada da će veoma brzo biti gotov, pa ćemo imati mnogo bolji pregled podataka.

"Dozvoljeni su PGD, PGS kod opasnosti na prenošenje naslednih bolesti, a ono što nije odzvoljeno, a u nekim zemljama jeste, to je surogat materinstvo. Da li će biti, videćemo", kazao je Stefanović.

Pad nataliteta poslednjih decenija svakako je uslovio da naša država i Ministarstvo zdravlja obrati pažnju na to šta sve može da uradi kako bi porastao

"Ministar je pomenuo, najšira prava u svetu, najbolje uslove u ovom slučaju ima Srbija, pored Izraela i to je izuzetno bitno", zaključio je.

Uslovi za vantelesnu oplodnju u Srbiji

Za prvo dete neograničen broj pokušaja IVF ciklusa sa stimulacijom, neograničen broj krio postupaka i krioemebriotransfere.

Za drugo dete za žene do 45 godina, 2 stimulaciona pokušaja, 3 krio pokušaja sa embriotransferom, bez obzira da li je dete nastalo postupkom BMPO ili spontano

Direktor GAK Višegradska istakao je da Srbija, pored Izraela daje najšira prava na svetu, odnosno najbolje uslove.

"Mislim da ih imamo najbolje na svetu, u ime naših pacijenata i u naše ime obećavamo da ćemo još bolje i više raditi, da nas u našoj lepo Srbiji bude još više", poručio je direkotr GAK Višegradska.

Velika Konferencija o VTO pod nazivom "PUT DO NOVOG ŽIVOTA", održava se danas u organizaciji “Telegraf Media Group”, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i uz podršku ministra zdravlja Zlatibora Lončara na kojoj smo okupili najbolje stručnjake iz ove oblasti.

Kakva su iskustva, šta je sve država uradila po ovom pitanju, šta je dostupno od procedura u našoj zemlji, koje novine nam stižu, odgovore daju naši stručnjaci.

Ministar zdravlja, dr Zlatibor Lončar daće uvodnu reč i proći kroz analizu svega što je država uradila kako bi pomogla svima onima koji se bore sa sterilitetom, ali i koje nam novine stižu.

Konferencija je podeljena na dva panela, u prvom - Zajedno - da nas bude više!, prof.dr Aleksandar Stefanović direktor GAK Višegradska, govoriće o Banci reproduktivnih ćelija i o svemu što je dostupno, prof.dr Predrag Sazdanović iz UKC Kragujevac donosi nam najnovije podatke o uspešnosti VTO, dok će embriolog dr Ana Jeremić, šef Kabineta za embriologiju GAK "Narodni front", izneti isvoja iskustva iz prakse i odgovoriti na mnoga stručna pitanja.

Moderator prvog panela je Ivana Anđelković, projekt menadžer za zdravstvo i urednik zdravlja u Telegraf Media Group.

U drugom panelu - Uvek je pavo vreme!, doc.dr Dejan Mitić iz UKC Niš, doc.dr Stevan Milatović iz UKC Vojvodine i dr Davor Živković iz ZC Valjevo, donose nam iskustva i informacije uz svojih Centara za VTO, te će predočiti zašto je važno javiti se na vreme.

Moderator drugog panela je Vesna Stanimirović, urednica portala E-Klinika.

Podsetimo, država plaća neograničen broj stimulisanih postupaka BMPO i neograničen broj krioembriotransfera do 45. godine žene koja nema dece.Dva stimulisana postupka BMPO i tri krioembriotransfera za žene do 45. godine koja ima jedno dete. Država plaća proceduru VTO i kada muški partner ima dijagnozu azoospermije i zamrznuti materijal u nekoj od klinika u Srbiji.

Za sve koji ispunjavaju kriterijume za donaciju država omogužava jedan paket uvoza za izvođenje postupaka. Tri postupaka VTO sa doniranim jajnim ćelijama i tri stimulisana postupka sa doniramim spermatozoidima imaju svi parovi kojima je neophodna procedura, kao i tri krioembriotransfera za postupke sa doniranim materijalom.

Ženama bez partnera omogućena je vantelesna oplodnja o trošku države, tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima, kao i tri krioembriotransfera dobijenih uz pomoć doniranih speramrozoida. (Uslov je da žena ima manje od 45 godina i da nema dete).

Konferenciju možete pratiti na OVOM linku.

(Telegraf.rs)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA