Romi se sećaju pakla koji su pre 25 godina doživeli na Kosovu: Kuće im spaljivane, proganjani su i proterivani
U francuskom gradu Troyesu održana je ceremonija obeležavanja Dana sećanja na stradale, prognane i nestale Rome na Kosovu. Burhan Osmani, organizator i inicijator ovog događaja, podsetio je prisutne na teške okolnosti u kojima su se Romi našli tokom rata na Kosovu i Metohiji u drugoj polovini 1990-ih godina, kada su Albanci hteli da otcepe južnu srpsku pokrajinu.
Prema podacima iz knjige "Ja sam Rom, čovek kao i Vi" autora Agrona Osmanija, na Kosovu i Metohiji živelo je nešto više od 160.000 Roma, dok stvarni broj iznosi oko 270.000. Mnogi Romi su svoje strahote dokumentovali u dnevnicima, knjigama i memoarima.
Osmani u svojoj knjizi opisuje: "Skrivali smo se od bombardovanja, skrivali od noćnih zlih sila i pljačkaša! Ja sam Rom, čovek kao i Vi, i nisam znao od koga više da se krijem. Ko će mi naneti težu patnju i smrt… Žalost je velikom snagom uzimala maha".
U junu 1999. godine počelo je paljenje romskih kuća, a Romi koji su uspeli preživeti i napustiti Kosovo, rasuli su se po Evropi, Kanadi i Americi.
Većina pripadnika romske zajednice koji su došli u Francusku kao žrtve rata, dobila je papire koji su im omogućili ostanak i pokretanje novog života. Manji broj dobio je politički azil, drugi su dobili status izbeglica, a neki i državljanstvo, navodi Osmani.
Romska zajednica u Francuskoj održava međusobne kontakte i pomaže jedni drugima, a osnovali su i brojne nevladine organizacije putem kojih neguju svoju kulturu i tradiciju. Među njima se ističe Unija Roma s prostora bivše Jugoslavije u dijaspori (Union des Roms de L’ex Yougoslavie en Diaspora et en Doubs – 25), sa sedištem u Troyesu i Besanconu.
Tribine posvećene stradanju Roma sa Kosova održane su od 12. do 14. juna u Troyesu. Na tribinama se razgovaralo o položaju Roma u Francuskoj i mogućnostima za snažniji razvoj njihove zajednice, kao i o predlogu romskih izaslanika iz više od 20 evropskih zemalja koji su se od 15. do 17. maja 2023. sastali u Berlinu kako bi definisali svoj odnos prema stradanju Roma na Kosovu i predložili proglašenje 13. juna Danom sećanja na stradale, prognane, ubijene i nestale Rome s Kosova.
Ovaj predlog je jednoglasno prihvaćen na tribinama u Francuskoj, i odlučeno je da će se ovaj dan od sada redovno obeležavati, posebno u onim državama, gradovima i mestima gde živi brojna romska zajednica poreklom sa prostora bivšeg Kosova i Metohije.
Tribine je pratila prigodna izložba dokumentarnih fotografija Nedžmedina Nezirija, a početak programa obeležilo je prikazivanje potresnih dokumentarnih filmova istog autora.
(Telegraf.rs/A.Nedeljković)
Video: Seljani u suzama: Misteriozno izbijaju požari na imanjima kod Brusa, nestaje plod mukotrpnog rada
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Дакле, Албанци су са КиМ протерали или убили преко 200 000 Срба и око 200 000 Рома 1999. године. Заувек. Ово су језиви подаци. Објавите ово на Гардијану, ББЦ у, ЦНН у. Објавите у европским медијима, драги борци за људска права и независни новинари. Драга европска породице. А од 580 000 Срба 1991 колико је по попису било у Федерацији БиХ, само на територији тог ентитета, сада живи 35 000 Срба. Шта каже председник Америке на ове податке. Да не помињем Србе из Хрватске. Довољан је податак Комесаријата за избеглице Републике Србије да се преко Дрине у једном тренутку слило на територију Србије 600 000 избеглица из Хрватске и Босне. Да би лудаци и неонацисти и сада узвикивали Убиј Србина. И то да не осуде ни руководства ни Албаније ни Хрватске ни њихови фудбалски савези. Ово је огледало варварства и непоштовања не само према професионалном спорту, већ према УН. Које су основане да би се спречили овакви варварски изливи расизма и мржње. Са жељом да се истреби неки народ.
Podelite komentar
Kulov
Proterani su oni koji su se izjasnili kao Srbi, oni koji su bili uz Albance nisu proterani.. nema to veze sa Romima već sa Srbima..
Podelite komentar