Mala matura je pred vratima, a ovo su top saveti za sva tri dana, evo šta vam može pomoći

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Mala matura je pred vratima, te one koji polažu očekuju tri najvažnija dana u dosadašnjem obrazovanju, pa ni ne čudi što su i učenici, ali i roditelji pod ogromnim stresom. Ima još taman toliko vremena da se još jednom "prelista" sve, ali to je to - šta je do sada naučeno, naučeno je.

Umesto da "razbijate glavu" i sebi stvarate nepotrebnu tremu, vreme je da se knjiga "batali", a vi nađete najbolji način da se opustite. Kako je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović ranije istakla, osmaci ne treba da brinu, mesta ima dovoljno za sve, a na njima je samo da ispit rade bez treme i da veruju u sebe.

Iako je prisustvo stresa u ovim momentima potpuno opravdano, jer su ovo trenuci kada deca profilišu svoj budući put i karijeru, psiholozi smatraju da mesta za paniku nema i da učenje nečeg novog nikako ne dolazi u obzir, samo "blago" preslišavanje.

"Za jedan dan se ništa ne može naučiti. Ako se dete ranije pripremalo, ne treba da se forsira, već da samo obnavlja. Ukoliko postoji sitnica, to treba rešiti, ali to ne treba biti učenje. Neka šetaju, neka razmenjuju iskustva sa vršnjacima, odgledaju neki film, slušaju muziku, ali i vežbaju disanje", istakla je za Telegraf psiholog Maja Stojanović.

U ovim momentima je od presudne važnosti, smanjiti tenziju i razdvojiti važno od nevažnog. Ako tokom učenja nešto niste uspeli da svaldate to preskočite, a svoju pažnju usmerite na ono što je utemeljeno. Na ovaj način ćete biti sigurni i u to sa kakvim zanjem polažete test.

"Pre polaganja potrebno je opuštanje, razgovor. Veoma je važno da roditelj svom detetu upućuje pozitivne poruke, da dete zna da ima podršku", smatra naša sagovornica.

Ona dodaje i da je takođe izuzetno bitno da deca ni u kom trenutku ne osete pritisak od roditelja, jer to samo može da "podgreje" njihovu tenziju.

"Uglavnom su roditelji čak u većem grču i nesvesno mogu stvoriti pritisak. Važno je da ih bodrite, da ne brinu, kako bi bili sigurni u sebe, jer ako podstičete njihovo samopouzdanje i oni će imati bolje rezultate, ne samo tokom polaganja male mature, nego i uopšte", napomenula je psihiog za Telegraf.

Sve što je potrebno da se ponese na polaganje

Pre nego što krenete na polaganje testa, neophodno je da sa sobom poneste đačku knjižicu, a od pribora grafitnu i hemijsku olovku, kao i gumicu. Za polaganje matematike biće vam potrebni i lenjir, trougao i šestar.

Mobilne telefone isključite i odložite jer vam nisu potrebni i svakako nisu dozvoljeni. Beleške, papirići, podsetnici, digitroni (za matematiku), takođe nisu potrebni, niti dozvoljeni. Na stolu, osim pribora, možete imati flašicu vode, koja vam se obavezno savetuje.

Svi ispiti počinjaće u 9.00 i trajaće do 11 sati.

Đaci na raspolaganju imaju 120 minuta, a ne smeju napuštati prostoriju u kojoj se polaže u prvih 45 minuta, kao ni poslednjih 15 minuta.

Saveti za roditelje

  • Pomozite svom detetu, ohrabrujte ga, ali nemojte unosite preteranu nervozu
  • Nemojte da gasite internet u stanu, sakrivate tablete i mobilne telefone, važno je naći balans između učenja i relaksacije tokom dana
  • Vikend neka posluži za psihološko opuštanje
  • Napravite spisak svega što mu je potrebno za ispit, od đačke knjižice, identifikacionog broja, do olovke i lenjira
  • Pokušajte i pre testova opušteno da razgovarate o željenim srednjim školama i smerovima, bez nametanja vašeg mišljenja

Važni datumi u vezi sa polaganjem završnog ispita i upisa u srednju školu:

  • 17. jun: završni ispit (test iz srpskog jezika);
  • 18. jun: završni ispit (test iz matematike);
  • 19. jun: završni ispit (test iz izbornog predmeta);
  • 21. jun: preliminarni rezultati male mature;
  • 21. jun: prijem prigovora na preliminarne rezultate;
  • 24. jun: konačni rezultati male mature;
  • 25-26. jun: popunjavanje lista želja za upis;
  • 28. jun: objavljivanje konačne liste želja;
  • 1. jul: objavljivanje raspodele đaka po školama;
  • 1. jul: objavljivanje slobodnih mesta za drugi krug.

(Telegraf.rs)

Video: Đukić Dejanović: Svaka povreda nastavnika sa etičkog aspekta je teška povreda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA