Nasilje nad starima često zaboravljamo: Svaka deseta žena u Sigurnoj kući u Nišu starija od 65
"Nasilje nad starima je jedan veliki problem, ali problem o kome se malo zna, o kome se ćuti. To je problem koji predstavlja najbolje čuvanu porodičnu tajnu o kojoj stari retko pričaju, strahujući da će se situacija još više iskomplikovati", izjavila je danas direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić na okruglom stolu "Starost bez straha" kojom su ta ustanova i Kolo srpskih sestara obeležile Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starima, 15. jul.
Prema njenim rečima, od otvaranja Sigurne kuće 2011. godine do sada, od ukupnog broja žena koje su bile tu zbrinute zbog porodičnog nasilja, njih 10 odsto starije je od 65 godina.
"Najstarija korisnica Sigurne kuće imala je 74 godine i to je korisnica koja se više puta vraćala i koja je trpela nasilje od strane svog sina. Imali smo zaista jako teške situacije koje se odnose na nasilje nad starima. Smatram da ne postoji teže nasilje, nego što je nasilje nad starima, gde nasilje vrši sin ili ćerka kojima je ta stara osoba posvetila čitav život", izjavila je Šćekić.
Prema njenim rečima, veoma je važno da svi mi umemo da prepoznamo znake koji ukazuju da stara osoba trpi neki oblik zapostavljanja i zanemarivanja, kao i da prijavimo nadlženim slušbama svaku sumnju da stara osoba trpi nasilje.
"Ono što se može kod starih osoba primetiti je pre svega pothranjeno i neobjašnjive povrede koje imaju. Te stare osobe su često jako depresivne i veoma slabo uspostavljaju socijalne kontakte. Može se primetiti i da ne vode dovoljno računa o svojoj ličnoj higijeni, a nekada nisu u toj situaciji da mogu da vode računa o ličnoj higijeni, ali i o higijeni prostora u kome žive", izjavila je Šćekić.
Ona je kazala da je istraživanje koje je realizovala Sigurna kuća pokazalo da građani Niša smatraju da je najrasprostranjeniji oblik nasilja nad starima zanemarivanje i zlostavljanje, odnosno da se ne vodi briga o njihovom njihovom zdravstvenom stanju, o kupovini namirnica i održavanju lične higijene.
"Istraživanje je takođe pokazalo da građani smatraju da je jako zastupljeno psihičko nasilje gde imamo vređanje stare osobe, omalovažavanje i ponižavanje. Sledeće koje je navedeno je ekonomsko nasilje. Često se dešava da se stare osobe primoravaju da prepišu neko imanje koje imaju i primoravaju se da nasilnom sinu ili ćerki podignu kredit. Imali smo upravo takve slučajeve kod žena koje su boravile u našoj ustanovi", kazala je Šćekić.
Prema njenim rečima, skoro 100 posto ispitanika izjavilo je da bi prijavili nasilje nad starima za koje imaju saznanja, a veliki broj građana istakao je da bi kazne prema nasilnim osobama trebalo da budu oštrije.
Neuropsihijatar dr Stojanka Arsić kazala je na skupu u Sigurnoj kući da je nasilje u porodici i nad starim osobama fenom koji se javlja svuda u svetu, bez obzira na pol i ekonomski status. Prema njenim rečima, u svim neuropsihijatrijskim institucijama se pored psihotičnih fenomena otkriju i takvi fenomeni kao što je nasilje u porodici koje je dovelo do psihotične rastrojenosti.
"Ne morate biti lekar u Gerontološkom centru, ne morate da budete negovatelj da bi prepoznali fizičko nasilje. Na telu stare osobe javljaju se podlivi i modrice, nekada čak i frakture kostiju, vide se tragovi zavoja oko gležnjeva kada je stara osoba imobilisana da ne bi napuštala prostoriju. Povrede se javljaju na svim delovima tela, na glavi, vratu, grudnom košu, oko genitalija", istakla je Arsić.
Ona je kazala, da je za žrtve porodičnog nasilja, možda veća trauma od fizičkog nasilja, emocionalno nasilje.
"Osoba se nipodoštava, vređa, psuje, obespravljena je, ne može realizovati svoja građanska prava. Postoji i ekonomsko nasilje i seksualno uznemiravanje, koje je na žalost prisutno i kod starih ljudi. Na žalost uvek zajedno idu više vrsta nasilja", naglasila je Arsić.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad starima obeležava se u svetu od 2006. godine, a u našoj zemlji od 2007. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Prebijao je dete preda mnom, vukao me za kosu i ostavljao u modricama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.