Ljubavna igra na severu Vojvodine: Pojava na Tisi koja sve ostavlja bez daha

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ribari i žitelji okolnih, priobalnih mesta u neka davna vremena nazvali su tu pojavu maglom - u suton, određenog dana tačno usred leta druga obala reke bi nestala na nekoliko sati uvučena u gustu mlečnu maglu.

U ta davna vremena ispričane su priče o mističnoj pojavi "panonske mitologije".

Ipak, to nije nikakva misteriozna pojava, reč je o prirodnom fenomenu koji se skoro svake godine, u zavisnosti od temperature vode i vodostaja, odigrava na obalama Tise u okolini vojvođanske varoši Kanjiža i u narodu se naziva "cvetanje reke".

Tiski cvet dobio je ime po reci Tisi koju nastanjuje. Ova vrsta ranije je dosezala do Holandije, dok je sada smanjen na nekoliko rečnih slivova u centralnoj Evropi.

Kanjiža, cvetanje Tise Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Od 2800 poznatih vrsta, više od 100 živi u centralnoj Evropi.

Tiski cvet je insekt koji spada u vodene cvetove. Dugačak je oko 10 centimetara, a razmak krila dostiže 6-7 centimetara. Ova vrsta je poznata kao najveća vrsta vodenih cvetova u Evropi. Strogo je zaštićena u Srbiji, kao i na međunarodnom nivou na osnovu Bernske konvencije.

Prva dva dana ciklusa parenja predstavljaju samo pripremu, da bi od trećeg do petog dana ova pojava dostigla svoj vrhunac. Iako se insekt tiski cvet smatra jednodnevnim, on živi pune tri godine, skoro sve vreme kao larva na glinovitom dnu reke.

Na svetlost dana prvo izlaze mužjaci koji se, u desetinama hiljada, pojavljuju na površini vade kao larve u heličastim čaurama. U roku od samo par minuta ove ružne larve postaju predivni leptiri. Tada izleću na obalu, traže čvrsto tlo ili list na drvetu i u toku pet minuta se ponovo presvlače, da bi se oslobođeni košuljice našli na otvorenom i započeli svoj svadbeni let.

Kanjiža, cvetanje Tise Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Oko tri godine u dubokoj, masnoj zemlji na obalama i dnu reke ovi se insekti pripremaju za samo jednu stvar koju bi trebalo da postignu tokom samo jednog dana za produženje vrste.

Nad mirnom, do pre nekoliko sekundi uspavanom ravničarskom rekom počinju da se kovitlaju oblaci insekata, a od lepeta krila desetina hiljada tiskih cvetova više nije moguće čuti ni talase.

Zahvaljujući vrlo toplom vremenu, ove godine dve nedelje ranije pojavili su se i prvi insekti zvani Tiski cvet i svojim letom ukrasili površinu reke. Ova atrakcija veoma je zanimljiva pa svake godine okuplja posetioce koji uživaju u ovim prizorima u Kanjiži, Senti i Novom Bečeju, odnosno u gornjem i srednjem toku Tise kroz Srbiju.

Legenda kaže da se tokom cvetanja Tise ispunjavaju ljubavne želje onima koji puste zapaljenu svećicu na liciderskom srcu.

Tiski cvet, koji tri godine živi u mulju, sredinom juna izlazi na površinu i u ljubavnom letu produžava vrstu. Milioni tiskih cvetova tada izvode svoj svadbeni ples da bi na kraju dana završili svoj život na površini reke. Tisa tada izgleda kao da je posuta laticama cveća.

(Telegraf.rs)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA