SPC danas slavi prvog srpskog sveca: Od njega spas traže i Albanci

 
J. P.
J. P.
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Za njega se kaže da je "slovenski i albanski štit" i da je izrastao od Slovena i srpskog roda i da je albanski sveti

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju svetog Jovana Vladimira, srpskog vladara. Bio je knez Duklje, najmoćnije srpske kneževine od 1000. do 1016. godine.

Vladao je tokom rata između Vizantije i Samuilovog carstva. Smatra se da je bio veoma pobožan, pravedan i miroljubiv.

Tokom rane mladosti neko vreme je proveo kod vojskovođe koji ga je učio ratnoj veštini, ali u sebi spajao viteštvo i pobožnost koju je osećao. Izučavao je Bibliju i bio veoma milosrdan prema siromašnima. Za vreme vladavine imao je mnogo borba sa jereticima i bogumilima, carem Samuilom i carem Vasilijem.

Samuilo ga prevarom zarobio i bacio u tamnicu. Prema verovanju tokom tamnovanja javio mu se Božiji anđeo i predskazao mu da će uskoro biti oslobođen tamnovanja, ali da će i umreti mučeničkom smrću.

Ubijen je ispred crkve u Prespi, gde je i sahranjen. Njegova žena Kosara je prenela njegove mošti u manastir Prečista Krajinska, blizu njegovog dvora na jugoistoku Duklje. Od 1381. godine mošti su čuvane u manastiru Svetog Jovana Vladimira kod Elbasana, a od oko 1995. godine u pravoslavnoj sabornoj crkvi u Tirani.

Vladimirov krst smatra se jednom od hrišćanskih relikvija, a veruje se da ga je držao u rukama za vreme pogubljenja. Krst čuva ista porodica iz Bara vekovima unazad.

Na ikonama se Sveti Jovan Vladimir obično predstavlja kao kralj u vladarskom delu sa krunom na glavi, krstom u desnoj ruci, a svojom odrubljenom glavom u levoj.

Sveti Jovan Vladimir zaštitnik je gada Bara, a od ovog svetitelja spas traže i Albanci. On se smatra prvim srpskim svecem. 

Za njega se kaže da je "slovenski i albanski štit" i da je izrastao od Slovena i srpskog roda i da je albanski sveti.

(Telegraf.rs)

Video: Sve je stalo na par trenutaka: Zvona na Hramu Vaznesenja Gospodnjeg odzvonila tačno u podne

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Б 018

    4. jun 2024 | 08:22

    У то време није било Албанаца на тим просторима!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA