Za napad na nastavnike i do 8 godina zatvora: Otkrivamo detalje novih propisa sa sastanka prosvetara i Vlade

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 4

Nakon stravičnih napada na profesore u Srbiji, prilikom kojih su nastavniku u Bačkoj Palanci polomljene kosti glave, a nastavniku u Beogradu vilica, na pomolu je izmena Krivičnog zakonika. Danas je održan sastanak reprezentativnih sindikata u prosveti, i Vlade Srbije na kojem je postignut dogovor i predstavljen nacrt teksta Zakona izmena i dopuna Krivičnog zakonika koji se odnosi na napad na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi. Portparol Unije SPRS Mirjana Gašić za Telegraf.rs otkrila je detalje nacrta kojim je predviđena kazna zatvora i do osam godina za učenika koji napadne prosvetnog radnika.

Dogovor koji je nedavno postignut između predstavnika reprezentativnih sindikata u prosveti sa jedne, i ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović i ministarke pravde Maje Popović sa druge strane značio bi da će se od sada napad na nastavnike tretirati kao napad na advokate. Portparol Mirjana Gašić kaže da je današnji sastanak bio veoma konstruktivan i pored izmene Krivičnog zakonika koji je bio na dnevnom redu po zahtevu koji im je obećan nakon štrajka, bilo je i ostalih pitanja.

- Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi sa poslovima koje to lice obavlja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine. Ovaj napad ne podrazumeva samo fizički već i svaki drugi oblik nasilja koji se može definisati po prethodno utvrđenim definicijama nasilja elektronsko, i verbalno, i psihološko nasilje, i socijalno nasilje, sve to pripada sad ovom članu - objašnjava portparol.

Budući da maloletna lica mlađa od 14 godina, odnosno mlađi maloletnici, ne podležu krivičnoj odgovornosti za njihove postupke će odgovornost snostiti njihovi staratelji odnosno roditelji, tačnije lica koja su odgovorna za njihovu socijalizaciju i vaspitanje. Kada su u pitanju stariji maloletnici, odnosno stariji od 14 godina, oni podležu Krivičnom zakoniku.

Nacrtom su precizno navedene kazne koje će snositi.

- Ako učinilac nanese laku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili preti upotrebom oružja, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina. Ako učinilac nanese tešku telesnu povredu licu zaposlenom u obrazovnoj ustanovi ili članu njegove porodice, kazniće se zatvorom od jedne do osam godina. Dakle, ovo je najsličnije onome što imaju advokati - precizirala je Gašić i navela da bi do kraja godine, a najkasnije, od 1. septembra trebalo da uđe u skupštinsku proceduru i da bude izglasan.

Telegraf.rs je povodom novih propisa koji još nisu stupili na snagu kontaktirao sa advokatom Ivanom Simićem koji je govoreći za naš portal podržao  ovu odluku smatrajući je veoma svrsishodnom. On je objasnio šta bi to podrazumevalo za prosvetne radnike, a šta za prekršioce.

- Sadašnja intencija će profesorima dati mogućnost da predstavljaju jednu vrstu znatno snažnijeg zaštitnog objekta, a samim tim bi se i ličnost profesora kako u osnovnoj i srednjoj školi štitila više. S obzirom na to da bi se napad na njih tretirao kao napad na službeno lice ili najbliže kao na advokata jeste nešto što kao profesionalac mogu da podržim i smatram da je to poprilično svrsishodno, jer profesori treba da budu najzaštićeniji i da imaju svojstva najsnažnijeg zaštitnog objekta. Oni edukuju decu i vaspitavaju ih i na neki način treba da ih usmere na pravi put koji će ih sprečiti da vrše određena krivična dela. U tom smislu, svaki napad na njih će se tretirati kao i napad na sudiju, tužioca, policajca ili bilo kog drugog ko ima javna ovlašćenja - objasnio je advokat Simić on za Telegraf.rs.

Kako dodaje, u zavisnosti od toga i kazne bi bile veće, pa čak bi išle i do kazne zatvorom, kao što je to slučaj na napad na bilo koje službeno lice.

-  Važno je napomenuti da su u pitanju maloletnici, a po zakonu na njih se primenjuje Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela koji je takav da se maloletnicima retko kada izriču, ne samo zatvorske kazne, već i mere upućivanja u ustanovu zatvorenog tipa kao što je vaspitno-popravni dom, tako da bi tu kaznena politika takođe morala malo da se promeni - rekao je on.

advokat, ivan simić Foto: Media centar/Ivan Simić

Prema njegovom mišljenju "sve polazi od kuće", a pod tim podrazumeva i značajno vreme koje deca provode na društvenim mrežama umesto učeći, pa se samim tim i vid poštovanja prema profesoru, koji se nekada ukazivao činom ustajanja kada uđe u učionicu, sada izgubio.

- Odgovornost roditelja, uvek može da se postavi, uvek može da se pokrene postupak lišenja roditeljskog prava u odnosu na decu, ali da roditelji odgovaraju zbog toga što je njihovo dete nešto uradilo, to prosto nije u skladu sa akcionima prava. Ne može roditelj ići u zatvor zbog toga što je učenik pretukao profesora - objasnio je on.

Kako je istakao, praksa je da se maloletnicima da druga i treća šansa, za razliku od punoletnih učinilaca gde se uzimaju u obzitr i sve okolnosti konkretnog događaja. U slučajnu maloletnika, primenjivao bi se Zakon o maloletnim učiniocima kričnih dela, a to bi u praksi podrazumavelo da im ne bi bila određena visoka kazna zatvorom osim u slučaju da je učinilac povratnik. Advokat kaže da bi neki od najtežeg vida kazne bio upućivanje u ustanovu zatvorenog tipa, kao što je dom ili maloletnički zatvor koji se izriče isključivo za najteža krivična dela.

- U takvim postupcima se saslušavaju i roditelji, centar za socijalni rad daje predlog, znači, praktično vi ne osuđujete maloletnika, nego mu izričete određenu vaspitnu meru koja je za njega najsvrsishodnija. To može da bude sudski ukor, pojačan nadzor roditelja, može da bude pojačan nadzor odgajateljstva, upućivanje u vaspitno popravni dom koja se ispituje na svakih šest meseci i to za neka ubistva ili za, recimo, najteža razbojništva. Može biti izrečen i maloletnički nadzor, ali to se uglavnom ne dešava - objasnio je advokat Ivan Simić.

Kako ističe, svrha vaspitnih mera nije kažnjavanje maloletnika, već da se pronađe najsvrsishodnija mera koja će uticati na maloletnika da se popravi, odnosno da takvo ponašanje ne ponovi.

Podsetimo, prosvetari su protestovali nakon stravičnog napada učenika na profesora u Bačkoj Palanci. Njemu je đak usled brutalne tuče slomio kosti glave.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikola

    29. maj 2024 | 20:15

    Za verbalno fizicko i psihicko maltretiranje ucenika, nakon disciplinskog postupka, trajna zabrana bavljenja profesijom.

  • Branka

    29. maj 2024 | 20:43

    Ok slažem se sa ovim što je usvojeno samo šta je sa decom kad ih nastavnik šutira, drugi upisuje da nije na času ako podigne dva prsta da ga pita šta mu nije jasno, nastavnica koja se iživljava nad decom, pedagog koja komentariše koliko koji roditelj ima para a direktorka škole sve to odobrava i sve ovo je u jednoj osnovnoj školi što je STRAŠNO da li ovakvi treba da rade u prosveti

  • Petar

    30. maj 2024 | 09:48

    Eee Srbiji koliko vozaci autobusa budu napadnuti i nikom nista!?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA