Profesor za Telegraf priča kakvo nasilje trpe prosvetari: Jednom slomljena jagodična kost, drugom kosti glave
Kao bomba odjeknula je vest da je profesor Tehničke škole "9.maj" pretučen od strane bivšeg učenika. Nesrećnom čoveku nanete su teške telesne povrede u vidu preloma kostiju glave. Samo nedelju dana nakon ovog jezivog incidenta, koji još uvek nismo "svarili", još jedan profesor pretučen je na svom radnom mestu. Tokom humanitarnog turnina "Gimnazijada" profesoru Treće beogradske gimnazije slomljena je jagodična kost, a na tapetu ponovo ista pitanja šta se dešava sa našom decom i da li je ijedna škola više bezbedno mesto?
Škola, osnovna ili srednja, ustanova je koja nas pre svega asocira na bezbedost i bezbrižnost. Mesto na kojem su deca sigurna, kao i roditelji, gde se edukuju, otkrivaju i razvijaju nove talente, formiraju svoju ličnost, sklapaju prijateljsta, ali i mesto na kojem se najčešće razvije vršnjačko nasilje.
I dok se profesori i nastavnici trude da u svom okruženju stvore prijatnu atmosferu, razviju toleranciju kod dece, s druge strane i oni sami postaju meta, kako verbalnog i digitalnog, tako i, nažalost, fizičkog nasilja. Da su ove tvrdnje istinite za Telegraf.rs potvrdio je Milorad Antić predsednik Forma srednjih škola koji ističe da nema dana u Srbiji, a da u nekoj školi profesor ne doživi verbalno nasilje.
"Psovanje, ponižvanje, degradiranje profesora su svakodnevica u školama u Srbiji. Posebno je izraženo i digitalno nasilje, postavljanje fotografija na društvene mreže i izvrgavanje nastavnika ruglu. Nažalost, sada je i fizičko nasilje u porastu, nikada nije bilo ovako. Prošle godine Trstenik, sada Bačka Palanka i Beograd", napominje Antić za Telegraf.
Naš sagovornik ističe i da je zbog ovakve situacije veliki broj profesora i nastavnika u lošem i psihičkom i fizičkom stanju, ali i skreće pažnju da su ova dva razreda posebno kritična.
"Nasilje nad profesorima posebno je zabeleženo kod učenika 8. razreda osnovne škole i 1. razredna srednje škole, to su uglavnom deca koja su u pubertetu i to je jedan od okidača", priča predsednik Foruma za srednje škole.
Kako Antić navodi agresivnost kod dece proširila se na svim nivoima, sistem vrednosti je totalno poremećen, a empatije gotovo da više i nema.
"Roditelji su u takvoj situaciji da moraju da bore za plate, a tu su i razni modeli nepravilnog ponašanja koji su deci dostupni na mrežama, a oni to upijaju", objašnjava sagovornik Telegrafa.
Jedini "spas" za ovakve incidente direktor Foruma vidi u krivičnom zakoniku koji treba da se reguliše, pogotovo za teže povrede poput onih koje su nanete profesoru iz Bačke Palanke.
"U slučaju profesora iz Bačke Palanke prvi put je određen pritvor nekom tinejdžeru i to tako treba da bude. Svako mora da snosi odgovornost za ono što je učinio. I novčane kazne nisu za sve iste, one idu od 10 do 100 hiljada dinara, pa i tu treba rasporediti prema stepenu i kažnjavati", kaže naš sagovornik.
On dodaje i da u rešavanje ovih problema treba da se uključi i socijalna služba, kao i psiholozi i pedagozi koji bi trebalo da otkriju odakle posežu ti problemi koji navode decu na agresiju i nepoštovanje, te da ih kasnije edukuju i usmere u prvom smeru.
"Treba uključiti decu u tribine, objasniti im zašto ne treba da sprovode nasilje, ali i da nisu tužibabe ako ga prijave. To ne sme da se trpi", napominje Antić.
Ipak i ovom slučaju postoji "svetlo na kraju tunela". Kako naš sagovornik otkriva, iako je zabeležen porast nasilja nas profesorima, pogotovo u srednjim stručnim školama, broj problematične dece nije velik.
"Da nasilje postoji, ali nema puno te dece koja vrše nasilje. Zato treba da se zalaže za tu decu, da se vidi gde je problem, da li u roditeljima ili u njima samima i da se sve reši", zaključuje naš sagovornik.
Podsetimo, 8. maja, oko 14 časova, bivši učenik Tehničke škole "9.maj" iz Bačke Palanke, B.M., izvršio je fizički napad na profesora S.Z. tokom časa.
Šesnaestogodišnji mladić za kog se sumnja da je napao profesora u Srednjoj tehničkoj školi u Bačkoj Palanci, brzo je uhapšen i njemu je određen pritvor do 30 dana.
Nakon napada profesor S.Z. (65) zbrinut je u Urgentnom centru sa teškim povredama glave, a zatim otpušten na kućno lečenje.
Samo nedelju dana nakon ovog incidenta, jedan profesor Treće beogradske gimnazije u Beogradu pretučen je tokom fudbalske utakmice koja se odigravala u pomenutoj gimnaziji, a od strane učenika koje je u međusobnom sukobu pokušavao da razdvoji.
Ovaj težak incident bacio je, tako, mrlju na humanitarni turnir "Gimnazijada". Nezvanično saznajemo da je profesoru slomljena jagodična kost.
"Gimnazijada" je prekinuta i mečevi za danas i sutra su otkazani.
Povodom nemilih događaja unija Sindikata prosvetnih radnika Srbije najavila je protestni skup. Oni su pozvali sve prosvetne radnike, profesore, roditelje učenika i građane da im se pridruže na platou ispred Skupštine Republike Srbije u četvrtak 16. maja u 12 časova.
Oni, kako navode, zahtevaju izmenu Krivičnog zakonika.
Ni u školama u Nišu u četvrtak, 16. maja, neće biti nastave. Prosvetari obustavljaju rad na jedan dan u znak podrške.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Prle
Za čega vam služi Ministarstvo i toliki sindikati?! Šta radi Vlada i toliki broj korumpiranih državnih, polupismenih službenika?! Zar svaki put treba da se desi neki incident da bi se setili da rade svoj posao?! Ako uopšte znaju šta treba da se radi?
Podelite komentar
Ja
Tako je kada prosvetari ne smeju na decu ni ton da povise dok su imali autoritet nije bilo tako bice jos i gore jer su deca uhvatila maha i vise ih niko ne moze obuzdati svaka cast pojedinoj deci i roditeljima
Podelite komentar
Mica
Stranački kadar, svi direktori škola. Kraj.
Podelite komentar