Radnici u Srbiji najviše se žale na 2 stvari: Ovo je ocena zaštitnika građana
Kako je ocenio Srbija ima dobre zakone koji regulišu radna prava, međutim postoje izazovi u sprovođenju tih zakona
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je danas da se građani najčešće pritužuju zbog zlostavljanja na radu, nezakonitog prestanka radnog odnosa, neplaćenog prekovremenog rada, uskraćivanja prava na plaćeni godišnji odmor, kao i neisplaćivanja doprinosa za socijalno osiguranje.
On je povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada istakao da zapošljavanje, bezbednost i zdravlje na radu, pravo na stručno usavršavanje, pravo na rad ranjivih grupa, kao i izjednačavanje položaja žena i muškaraca na tržištu rada moraju da budu prioriteti države u unapređenju oblasti rada.
Dodao je da je neophodna efikasnija saradnja nadležnih organa i da preduzimaju adekvatne mere prema poslodavcima koji krše prava zaposlenih.
Kako je ocenio Srbija ima dobre zakone koji regulišu radna prava, međutim postoje izazovi u sprovođenju tih zakona i obezbeđivanju adekvatnih uslova rada za sve radnike.
Prema njegovim rečima zaposleni nedovoljno koriste postojeće zakonske mogućnosti za zaštitu njihovih prava, ali i nedostaje dijalog između poslodavaca i zaposlenih kada se radi o novčanim potraživanjima za koja je predviđena isključivo sudska zaštita.
"U Srbiji se godišnje rešava i do hiljadu radnih sporova, a sudski postupci u oblasti radnih odnosa traju u proseku od pet do sedam godina, pokazuje statistika.
Pašalić je pozvao stranke u sporu, da uz učešće Republičke agencije za mirno rešavanje radnih sporova i kancelarija lokalnih ombudsmana u Srbiji, reše problem mirnim putem, potpuno besplatno", rekao je Pašalić.
(Telegraf.rs)
Video: Nikolić: "Troje povređenih i dalje u teškom stanju, dvoje trenutno svesni"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ZOKI
Ovakve gazde su oni koji su pljackom dosli do privatne firme tj obicni kokosari koji dame ucjenjuju i napadaju da zavrse u hotelskoj sobi. Ako nece, otkaz, trudnucama otkaz. Ovo je gore nego na divljem zapadu. Okos teski, cast izuzecima.
Podelite komentar
angie
Radnici u Srbiji se ipak radije odlučuju za međunarodnu selidbu nažalost. Za par godina ćemo imati ozbiljan problem sa nedostatkom radne snage.
Podelite komentar