Žrtve bombardovanja Ambasade Kine srpski narod je doživeo kao svoje: Potresno obraćanje na dan stradanja
Predsednik Gradske opštine Novi Beograd Bojan Bovan i gradonačelnik kineskog grada pobratima Dženđijanga Sju Šuhaji, položili su danas vence na spomen obeležje kineskim državljanima stradalim u bombardovanju Ambasade Narodne Republike Kine na Novom Beogradu tokom NATO agresije 1999. godine.
"Novi Beograd neguje kulturu sećanja, a u tom istorijskom pamćenju zauvek će ostati upisan i taj bezočni čin prema kineskom narodu koji je istinski potresao Srbiju. Te žrtve je srpski narod doživeo kao svoje", rekao je predsednik Bovan tokom razgovora sa kineskim prijateljem, kaže se u saopštenju GO Novi Beograd.
U NATO bombardovanju tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, 7. maja 1999. godine, poginulo je troje kineskih državljana, a dve žrtve, novinari lista “Guangming žibao“, supružnici Sju Singhu i Džu Jing, rodom su iz Dženđijanga.
Novi Beograd je sa Dženđijangom prošle godine potpisao Sporazum o saradnji dve lokalne uprave u oblasti privrede, kulture, turizma, obrazovanja, nauke i sporta.
Pre posete mestu stradanja državljana Kine, za kinesku delegaciju u Svečanoj sali GO Novi Beograd priređena je izložba „Sećanje na stradale kineske novinare“, autora Renka R. Spalevića, predsednika Udruženje boraca NOR-a Novog Beograda, koje svakog 7. maja obeležava ovaj datum kao dan koji je postao simbol prijateljstva i bratstva kineskog i srpskog naroda.
Bovan je sa kineskom delegacijom obišao i Kineski kulturni centar koji je podignut na mestu bombardovane ambasade u Ulici Trešnjinog cveta, saopštila je Opština Novi Beograd.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.