Mladi u Srbiji pate zbog "pritiska života na društvenim mrežama": Šta je otkrila najnovija analiza psihologa
Ni gotovo godinu dana od dva masovna ubistva u kojima je život izgubilo 19 osoba, rane ne zaceljuju. Majske tragedije otvorile su brojne strahove i pitanja, kažu psiholozi. U potrazi za odgovorima proteklih meseci na vrata Dečjeg kulturnog centra pokucalo je oko 3.000 dece, roditelja i nastavnika. Zbog sve veće potrebe za razgovorom i savetom večeras je otvoren Centar za mlade gde će svi od 10 do 30 godina moći da potraže psihološku pomoć.
Mladi su se najčešće suočavali sa strahom, gubitkom poverenja u institucije i u školu kao sigurno mesto, ali i sa drugim problemima koji su postojali i pre tragedija u OŠ "Vladislav Ribnikar" i u selima Dubona i Malo Orašje, piše RTS.
Analiza psihologa koji su razgovarali i radili sa mladima pokazala je da su se mladi najčešće žalili na pritisak života na društvenim mrežama i na vršnjačko nasilje. U Centru za mlade, koji je večeras otvoren u Resavskoj ulici u Beogradu, biće dostupno 15 psihologa svakog radnog dana od 12 do 20 časova.
Mladi od 10 do 30 godina će moći da dođu i potraže pomoć, a na raspolaganju im je pet seansi. Ukoliko se nakon tih seansi utvrdi da problemi i dalje postoje, onda će biti upućivani u druge zdravstvene ustanove.
Prijava za seanse putem društvenih mreža Centra za mlade
Seanse su besplatne, a prijava je vrlo jednostavna – preko društvenih mreža, Instagram ili Tik-tok naloga Centra za mlade. Na njihovim profilima postoji link kojim se dolazi do kalendara slobodnih termina.
Prijave su počele večeras, a prema prvim utiscima, interesovanje je veliko.
Spisateljica i scenaristkinja Nađa Petrović, koja je u detinjstvu bila na meti vršnjačkog nasilja, rekla je da je tu kako bi pomogla onima koji se trenutno suočavaju sa sličnim problemima.
Istakla je da ima dosta prijatelja koji se bore sa napadima panike i anksioznošću i kako je to problem koji je jako stigmatizovan i o kojem se teško priča u društvu.
Nađa Petrović je navela kako je imala iskustva sa psihoterapijom i da su takve terapije postale jako skupe, pošto je takva potražnja, zbog čega je, kako smatra, novo savetovalište za mlade bitno. Cena psihoterapije koja se kreće od 2.000 do 10.000 dinara jeste jedan od vodećih problema, ali i nedostatak kvalifikovanih i edukovanih ljudi koji bi mogli da rade sa mladima.
Pored saradnje sa mladima, psiholozi će raditi i sa roditeljima koji će moći da prisustvuju tribinama, a u centru postoji i zona bez mobilnih telefona.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kakarot
Vec vise od godinu dana zivim bez drustvenih mreza. Prvih nedelju dana je tesko gledas u telefon trazis applikacije ali njih nema , e posle nekog vremena pocne da te boli uvo za telefon i koristis ga samo kad zazvoni..
Podelite komentar