Bio je uvek prvi na liniji odbrane, borio se za suzbijanje korone, pa od nje umro: Sećanje na Predraga Marića
U Beogradu je danas održana treća Memorijalna naučno-stručna konferencija "Digitalna simulacija vanrednih situacija i nove tehnologije u upravljanju rizicima", posvećena preminulom generalu policije Predragu Mariću, a u cilju očuvanja uspomene na njega.
Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić naveo je da je Marić, koji je bio i načelnik Sektora za vanredne situacije, gradio temelje te službe na vrednostima kao što su hrabrost, posvećenost, humanost, kolegijalnost i profesionalizam.
"I zato sa ponosom i uvažavanjem ističemo da smo u redovima našeg Ministarstva imali jednog takvog kvalitetnog čoveka. Svakako, važan deo svega što nam je ostavio u amanet da se čuva i nadograđuje jesu znanje i usavršavanje i upravo iz tih razloga velika mi je čast da danas prisustvujem trećoj Memorijalnoj naučno-stručnoj konferenciji posvećenoj upravo Peđi Mariću", rekao je Gašić.
On je naveo da je ta konferencija postala tradicionalno mesto okupljanja teoretičara i stručnjaka u oblasti bezbednosti, a da je najvažniji cilj resornog ministarstva podizanje stepena bezbednosti svih građana na najviši nivo.
"Ne možemo govoriti o zaokruženoj i o sveobuhvatnoj bezbednosti, a da ne spomenemo upravo borbu sa elementarnim i drugim nesrećama. Na tom polju od velikog značaja je i saradnja sa naučno-istraživačkim institucijama, koja se dodatno unapređuje kroz organizaciju ove konferencije, koja je sad već prerasla u tradiciju, što Predrag Marić svakako i zaslužuje", rekao je Gašić.
Ministar je dodao i da će u narednom periodu biti realizovani značajni poduhvati, koji će doprineti unapređenju sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama.
Državni sekretar u Ministarstvu prosvete Ivica Radović naveo je da je Marić osim snage znanja, nosio u sebi snagu duha, čovečnosti, kao i da je bio požrtvovan jer je spasavao ljudske živote u poplavama, požarima, zemljotresima i raznim nepogodama.
"Ova konferencija predstavlja ogroman doprinos u napredovanju akademskog obrazovanja u oblasti bezbednosti i vanrednih situacija. Time doprinosimo unapređivanju jednog od osnovnih zadataka svakog društva, a to je preventiva, odnosno obrazovanje, jačanje kapaciteta javne svesti, razvijamo interdisciplinarni naučni pristup i primenu novih rešenja, jer, kao što znate, vanredne situacije ne biraju ni mesto ni vreme", rekao je Radović.
Predstavnik organizacionog odbora i profesor Fakulteta bezbednosti Mladen Milošević rekao je da se Predrag Marić, pored ogromnog znanja i stručnosti, izdvajao po svojoj empatiji i po tome što je imao veliko razumevanje za druge ljude.
"Saosećao je s njima, pomagao im. Imao je čisto i veliko srce koje ne može stati baš u svake grudi. I to je javnost prepoznala. To su znali oni koji ga dobro poznaju, ali isto tako i oni koji su samo imali prilike da retko dođu u kontakt s njim ili da ga posmatraju preko malih ekrana. Peđa je zaista bio čovek u pravom smislu te reči. I to ga je učinilo nezaboravnim, neponovljivim, teško zamenljivim liderom ovog sektora i legendom službe", rekao je on.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić istakao je da su iskustvo Predraga Marića, kao i njegova stručnost i predanost u rešavanju opasnih vanrednih situacija ostavili dubok trag, ne samo u policiji, na Fakultetu bezbednosti, već i u široj društvenoj zajednici.
"Veliki rizici od katastrofa i vanrednih situacija u savremenom svetu sve su u češći i variraju, od prirodnih kataklizmi, poput zemljotresa, poplava i uragana, do tehnoloških akcidenata kao što su nuklearne nesreće ili hakerski napadi. Da bi se društvo adekvatno pripremilo i zaštitilo, potrebno je primeniti integrisane multidisciplinarne strategije koje obuhvataju prevenciju, spremnost i hitno reagovanje u kriznim situacijama. Stručnjaci sa Univerziteta imaju ključnu ulogu u ovom procesu", poručio je Đokić.
Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić naveo je da je nedovoljno koliko god da se govori o kvalitetima Predraga Marića, jer uvek može još nešto da se doda, i da je posvetio svoj život radu u tom Sektoru, kao glavnoj službi zaštite i spasavanja u Srbiji.
"Sektor za vanredne situacije sada je moderna služba koja se izuzetno snažno razvija. Protekla godina je bila godina najvećeg ulaganja u sektor za vanredne situacije i najvećeg fokusa ka ovom sektoru", rekao je Čaušić.
Podsetio je da je tokom prethodne godine renovirano 30 objekata vatrogasno-spasilačkih jedinica, da je izgrađeno šest, a da se trenutno gradi još sedam, od kojih će četiri objekta biti završena u narednih nekoliko nedelja.
Na konferenciji je predstavljena i simulacija vatrogasne spasilačke intervencije.
Predrag Marić je rođen 1964. godine u Smederevu, gde je završio osnovnu i srednju školu.
Na Pravnom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1990. godine. Na istom fakultetu, 2009. godine završio je specijalističke studije "Terorizam, organizovani kriminalitet i korupcija".
Bio je bio dugogodišnji pomoćnik ministra unutrašnjih poslova, načelnik Sektora za vanredne situacije, predavač na Fakultetu bezbednosti, pionir i idejni tvorac sistema smanjenja rizika od katastrofa u Srbiji.
Marić je pre tri godine godine preminuo od posledica korona virusa.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vladimir
Niako ne sme da se ne spomene prvi general vatrogasne službe, General Spasić ,koji je osnovao Protiv požarnu policiju iz koje je posle postala služba Sektor za vanredne situacije .
Podelite komentar
Симић Владисав
Уз све похвале Предрагу Марићу заборавили сте Генерал Мајора Слободана Спасића његовог предходника на чије темеље се ослонио Марић.
Podelite komentar