Obeležen Svetski dan bubrega: U Srbiji sa oboljenjem bubrega suočeno 700.000 ljudi
Bubrežna oboljenja ima duplo više pacijenata nego dijabetes, kao i 20 puta više u odnosu na obolele od kancera, rečeno je danas na Adi Ciganliji povodom Svetskog dana bubrega koji je obeležen i u Beogradu šetnjom nekoliko stotina pacijenata iz Srbije i regiona.
"Čak 90 odsto ljudi zbog asimptomatske prirode bolesti ni ne zna da ima hroničnu bolest bubrega (HBB)", naveli su organizatori šetnje "Zdravi bubrezi za sve" Udruženje dijaliziranih i transplantiranih pacijenata Donorstvo je herojstvo i Savez organizacija bubrežnih invalida Srbije.
Organizatori šetnje su saopštili da su, između ostalog, u petak lekarima i donosiocima odluka predstavili dokument Bela knjiga o HBB sa predlozima pacijenata o unapređenju rane dijagnostike i omogućavanja pravovremenog i adekvatnog lečena obolelih.
Učesnici šetnje imali su priliku da razgovaraju i sa nefrologom iz UKCS Milicom Kravljačom.
Tema ovogodišnjeg Svetskog dana bubrega je podizanje svesti o značaju zdravlja bubrega, prevenciji i što ranijem otkrivanju HBB i u skladu s tim organizovana je i šetnja, kao i merenje krvnog pritiska, šećera i osnovnih parametara bubrežne funkcije (eGFR).
Navedene parametare izmerilo je više od 400 građana, dok su kod 20 testiranih uočeni rizici koji zahtevaju detaljniju proveru.
Pacijenti koji imaju povišen pritisak i dijabetes melitus su u visokom riziku za nastanak HBB, a fizička aktivnost jednako je važna i za njih i za obolele.
Oraganizatori dodaju da su na panelu “Život sa kardio-renalnim sindromom 2024” objasnili ciljeve Bele knjige i rezultate koje očekuju u narednom periodu.
Navode da u Evropi i zemljama regiona vlada “tiha” epidemija HBB i da su dokument napisali kako bi se ona usporila ili makar smanjila, i kako bi se na sistemski način rešili izazovi sa kojima se susreće 700.000 pacijenta u Srbiji.
Dodaju da je Belu knjigu podržalo 17 udruženja iz Srbije, kao i sedam zemalja - Hrvatske, Slovenije, BiH, Makedonije, Crne Gore, Rumunije i Bugarske, pre svega članice Mreže transplantiranih jugoistočene Evrope - Seen Transplant.
Svetski dan bubrega obeležava se u više od 100 zemalja od 2006. godine kako bi se podigla svest o ulozi bubrega u zdravlju čoveka, kao i da se smanji učestalost nefroloških oboljenja i smrtnih ishoda koji su direktna posledica bolesti bubrega.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Etnografski muzej obeležio deset godina krsne slave na Uneskovoj listi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bern
Nije čudo da bubrezi obole,koliko je voda i hrana zagađena pesticidima i ostalim hemikalijama a i druga oboljenja su posledica toga.
Podelite komentar