Novi borići zasađeni oko Ribničkog jezera: Ovako su na Zlatiboru obeležili Međunarodni dan reka
Prostor oko Ribničkog jezera je bogatiji za još nekoliko desetina sadnica nakon akcije pošumljavanja Parka prirode "Zlatibor", a koju je podržalo JP „Gold gondola Zlatibor“ povodom Međunarodnog dana reka 14. marta.
Imajući u vidu da značajan deo trase prelazi preko Parka prirode, zlatiborska gondola svake godine podržava i organizuje ekološke akcije kako bi, pre svega, doprinela unapređenju životne sredine, ali i lepšem izgledu međustanice na kojoj putnici često prave pauzu.
Ribničko jezero je planinski i turistički biser Zlatibora o čemu najbolje govore utisci posetilaca koji su fascinirani pogledom kada prelaze preko ovog dela trase. Gold gondola se trudi da, kao društevno odgovorno preduzeće, neguje, održava i ulepšava prostor na međustanici, ali i samu obalu oko jezera.
Zaposleni u Gold gondoli su, zajedno sa saradnicima iz Parka prirode Zlatibor, sa zadovoljstvom učestvovali u akciji sadnje stabala belog bora i poslali poruku javnosti da svako od nas može doprineti zaštiti prirode i kreiranju lepšeg ambijenta za život.
Svake godine dodatna stabla doprinose većoj pošumljenosti ne samo Zlatibora, već i cele Srbije.
Zlatibor je često izbor turista koji su ljubitelji prirode, a Gold gondola kao turistička atrakcija promoviše moderni koncept boravka na otvorenom uz raznovrsne zabavne i sportske aktivnosti što zahteva negovanje ekoloških principa i podizanje svesti kako lokalnog stanovništva, tako i turista.
Beli bor (lat. Pinus sylvestris) je četinarsko drvo iz porodice Pinaceae visine do 40 metara koje dostiže starost i do 200 godina. U Srbiji raste u planinskim oblastima, naročito na hladnijim površinama severne i zapadne Srbije iznad 900 metara, na planinama Zlatibor, Maljen, Povlen, Tara, Mokra gora, Murtenica i Prokletije, dok je na Šar-planini redak.
Stara kora je sivo-braon boje dok je mlada žuto-braon do crvenkasto-oker. Nastanjuje različite tipove podloga, a kod nas je naročito čest na serpentinama, gde obrazuje čiste ili mešovite šume sa crnim borom baš kao na Zlatiboru. Ova mešovita zajednica jedinstvena je u Evropi i nalazi se samo na serpentinima zapadne Srbije i istočne i centralne Bosne.
Međunarodni dan reka obeležava se širom sveta sa ciljem podizanja svesti o značaju reka za ljude i životnu sredinu.
Reke su izuzetno važne za održavanje ravnoteže u prirodi i ljudskom životu, jer pružaju izvor pijaće vode, podršku biljnom i životinjskom svetu. - Svesni činjenice da prirodu pozajmljujemo od budućih generacija ovakve akcije su već postale tradicija u poslovanju Gold gondole, pa u narednom periodu planiramo uklanjanje otpada sa trase i sadnju ukrasnog bilja. - navedeno je na sajtu Gold Gondole.
(Telegraf.rs/B.I.)
Video: Dragutin je bio budan za vreme zemljotresa: "Mislio sam da nijedna kuća neće ostati čitava"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Novi
Treba doneti zakon da za svaki stan koji se izgradi treba posaditi po jedno drvo,bar što se tiče Zlatibora,Beograda i Novog Sada. Ovako se za svaki stan poseče po jedno drvo
Podelite komentar