Nakon razornog potresa u Crnoj Gori ljudi u strahu: Evo kako se zaštititi u slučaju zemljotresa u Srbiji
Zemljotres u Crnoj Gori izazvao je veliku paniku među građanima u regionu. U ranim jutarnjim časovima Crna Gora se zatresla, a jačina je bila 5,7 stepeni Rihterove skale, te su se zatresli i Beograd i Zagreb, kao i brojni drugi gradovi u regionu.
Strah od novih zemljotresa trenutno je jak i mada ne postoji ništa što može da se uradi da se takvi potresi spreče, važno je zanati šta treba da uradimo u slučaju da do takvog scenarija ponovo dođe. Postoje određena "pravila ponašanja", a najvažnije je da u takvim situacijama ne paničite.
Kako ćete se ponašati u slučaju zemljotresa zavisi od toga gde se nađete u trenutku kada se zemlja zatrese.
Ukoliko se nalazite na otvorenom, sklonite se od bilo kakvih bandera, stubova, svega što u sebi ima struje i drveća. Budite daleko od spoljnih zidova zgrada i kuća, i obavezno se pomerite od bilo kakvog stakla. Važno je i da obratite pažnju na to da šta sve može da vam padne na glavu, poput crepova, delova krova i dimnjaka. Pokušajte da izađete na čistinu i da tu sačekate kraj zemljotresa. Izbegavajte da koristite mobilni telefon.
Može se desiti da ste u trenutku zemljotresa za volanom. U tom slučaju pronađite bezbedno mesto i zaustavite se. Dobro mesto da se sklonite je isto kao i kada niste u kolima. Daleko od zgrada, struje i drveća. Možete nastaviti dalje kada zemljotres prestane, ali pokušajte da zaobiđete mostove, oštećene puteve i bilo kakve rampe.
Najteže je zaštititi se u slučaju da se nalazite u zatvorenom. U zavisnosti od toga gde se u kući ili stanu nalazite postoji nekoliko načina da se zaštitite, ali postoji par mesta koja su velika greška i otežaće vam već pretešku situaciju. Nikako nemojte da budete u blizini spoljnih zidova, prozora ili staklenih vrata. Sklonite se i od bilo čega što može sa plafona da padne na vas. Dobra mesta da potražite zaklon su dovratnici, noseći zidovi, mesta ispod stola, čvrstog nameštaja. Lezite pored krevta i obavezno pokrijte nečim lice.
Nije bezbedno da napuštate objekat u toku potresa, osim ako se nalazite u prizemlju ili na prvom spratu. Izbegavajte lift i požurite, a zatim se sklonite po pravilima koja važe za kretanje napolju. Isključite sve izvore električne energije, gasa i vode, budite svesni da može doći do nestanka struje i uključivanja protiv požarnih aparata. Ako se nešto zaista zapali, pozovite vatrogasce i pokušajte da ugasite požar.
Šta da radite ako se zadesite ispod ruševina?
Jedan od najgorih scenarija jeste da ostanete zakopani ispod ruševina, u tom slučaju ne smete paničiti, postoje "pravila" i za ovu situaciju. Prvo pokušajte da se umirite i da smirite dissanje. Nikako nemojte da palite šibicu i izbegavajte kretanje. Pokrijte usta maramicom ili nekom tkaninom, i nađite nešto u šta možete da udarate poput cevi ili zid, kako bi spasilačke ekipe mogle lakše da vas pronađu. Pokušajte da izbegnete vikanje jer tako ostajete bez vazduha.
(Telegraf)
Video: "Nije mi bilo svejedno, ali sećam se onog '79 pa mi je bilo lakše": Građani Nikšića o zemljotresu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cobe
Nedaj boze nikome ovo zlo..Hteo sam da pitam samo šta je naovoj udarnoj slici .Kuća ili supa koja je srusena
Podelite komentar
SVM
Sve sam pažljivo i uredno pročitala. Ama baš ništa od ovoga ne može da se primeni. Jedino da se legne pored kreveta i pokrije glava. Preko mosta moram,gde mi se isključuje šta nemam pojma ni kada nije zemljotres. Da pobegnem od bandera i spoljnih zidova nemam gde. Pod sto ne mogu jer je staklen,noseći zid,hmmmm. Ama samo neka mi Bog pomogne i svima nama i ne bude ga
Podelite komentar
Deda Radoje
Nedaj boze da udari jači zemljotres,opet bi Srbi pomogli,ne vidim ko bi drugi.
Podelite komentar