Helena ima samo pet godina, a preživela je dve transplantacije jetre: U bolnici je progovorila i prohodala
Dok se igra u parku i veselo čavrlja sa svojom mamom Milicom, Helena Aleksić (5) iz Niša ni po čemu se ne razlikuje od druge dece, a niko ne može ni da nasluti da su iza mame i ćerke i cele porodice Aleksić, ne mnogo užasno teških dana, već mnogo užasno teških meseci.
Iako ima samo pet godina Helena ima iza sebe već dve transplantacije jetre, sa samo šest i po meseci, a drugu kada je imala nepune dve godine. U bolnici je izgovorila prve reči, napravila prve korak. Zbog bolničkog lečenja, pune dve godine, nije provela sa tatom i starijom sestrom.
Helenina mama kaže da je iza njih ogromna borba, koja se hvala Bogu dobro završila i njena ćerka je sada zdravo, radoznalo i veselo dete.
“Helena je rođena kao zdrava beba iz uredne trudnoće. Na porođaju je dobila ocenu devet i ništa nije ukazivalo da ima neki zdravstveni problem. U porodilištu je posle par dana požutela, što smo mi smatrali fiozološkom žuticom koja se kod beba često javlja. Međutim, lekari su videli da nije baš tako, da ima povišene vrednosti trasiminaze i posumnjali da ima nerazvijenu žučnu kesu. Otpustili su nas iz bolnice sa tom sumnjom, ali smo morali svake nedelje da radimo celokupne analize i pratimo transeminaze”, govori Milica.
Pre nego što je napunila dva meseca Helenino stanje se naglo pogoršalo i lekari su ustanovili da joj je jetra u tako lošem stanju da joj samo transplantacija može pomoći.
Da bi premostili period do transplantacije, lekari su Heleni uradili hirurški zahva “Kasai”, ali on nije dao željene rezultate, tako da je sa šest i po meseci morala u Bergamo po novu jetru.
“Njeno stanje se jednog vikenda naglo pogoršlo i nakon pregleda u Beogradu, organizovan je hitan prevoz avionom Vlade Srbije do bolnice u Bergamu. Tamo je stavljena na urgentnu listu jer su joj rezultati bili mnogo loši. Transplantirana je za desetak dana, ali je oporavak tekao vrlo teško i sporo, a uz to su se pojavile i brojne komplikacije. Imala je zapušenu venu, perforaciju creva i još dosta toga. Provela je 40 dana na intenzivnoj nezi. Stanje joj se vremenom stabilizovalo, ali parametri jetre nisu bili dobri. Rekli su mi da je komplikacijama nakon operacije jetra jako oštećena i jako napaćena, ali mi je u to bilo teško da poverujem jer je lepo izgledala i lepo napredovala”, govori Jelena.
Nakon prve transplantacije, dodala je naša sagovornica, kada su mislili da je njihovim mukama došao kraj, zadesili su ih silni problem sa respiratornim infekcijama, bronhitisi i upale pluća zbog čega su morali tri puta za dva meseca da budu na bolničkom lečenju.
“Početkom 2020. godine Helena je ponovo požutela. Ponadala sam se da će lekari moći da joj pomognu nekom intervencijom, ali su nam saopštili da mora na novu transplantaciju. U jeku korone , aprila 2020. godine avionom Vlade Srbije ponovo smo otišle u Bergamo. Transplantacija je bila u septembru. Za razliku od prve operacije trajala 15 sati, ova je trajala 11 sati i uspešno se završila. Posle par meseci bio je jedan pokušaj organizma da odbaci organ, ali je to sprečeno terapijom“, kaže Milica.
Od tada, dodala je Milica, Helena je dobro i odrasta poput druge dece. Ide u zabavište Dečijeg kulturnog centra, ali i na redovne kontrole i moraće stalno da bude pod pažljivo doziranom terapijom.
„Teško mi je svako podsećanje na to šta je Helena sve morala da izdrži tako malena, međutim, pokazala se kao veliki borac. Ona mi je ulivala snagu da izdržim sve to u bolnici, ta mučenja da joj nađu venu, da joj daju infuziju, to što je ležala sva isečena sa drenovima. Sve je to herojski izgurala. Sada kaže da će kad poraste da bude lekar i da će ona pomagati ljudima. Verujem da je tako, da je rođena za velika dela“, govori kroz suze Milica.
Ističe da je veliki zagovornik doniranja organa i podseća da jedan donor može da spasi osam života.
„Da nije bilo te porodice koja se u tim najtežim trenucima mislila na decu koja čekaju na organe ne bi bilo ni Helene, ni njenog osmeha, ni jednog malog novog života. Transplantacija je za mene bukvalno njeno pravo rođenje“, kazala je Milica.
Ona je dodala da ljudi moraju da se zapitaju, ukoliko već izgubi šansu da živi nesrećnim slučajem ili kako god drugačije, zašto se ne bi nastavili drugi mladi životi.
(Telegraf.rs)
Video: Lidija je godinama čekala novu jetru, a onda je porodica iz Bijeljine donirala organe svoje ćerke
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.