Mazila životinje, a zbog jednog ujeda bori se sa više dijagnoza: Ovo je poruka violinistkinje Jane
Tek što je kročila u svet odraslih, mlada violinistkinja nije ni slutila da će joj se život promeniti iz korena za samo 24 časa i to zbog krpelja. Jana Mitić se trenutno nalazi na lečenju u Poljskoj zbog lajmske bolesti, koju joj je preneo krpelj koji je bio zaražen.
Jana se sa ovom bolešću susrela prvi put 2018. godine, a pretpostavlja da ju je krpelj ujeo za ruku dok se igrala sa životinjama u prirodi. Ističe da bi joj bilo mnogo lakše da joj je preneo samo lajmsku bolest, međutim situacija je dosta drugačija - susreće se i sa bartonelom, babezijom i anaplazmom koje su poznate koinfekcije lajma.
- Razlog mog sada već trogodišnjeg lečenja lajmske bolesti i koinfekcija je taj što mi je poslednji krpelj u 2018. preneo više infekcija koje je imao u sebi, bio je na meni skoro 24 sata, igrala sam se tada sa nekim životinjama u prirodi tako da verujem da je prešao sa njih. Bilo bi lako da mi je krpelj preneo samo lajmsku bolest, međutim mnogo više stvari - bartonelu, babeziju, anaplazmu koje su poznate koinfekcije lajma - istakla je Jana Mitić.
Njeno lečenje se odvija u Poljskoj, zbog sot terapija koje se izvode na tamošnjoj klinici.
Jedna SOT terapija je 2000€
- Posle određenih jakih SOT terapija, i specifičnih kombinacija lekova u Poljskoj već u 2023. mi je bilo puno bolje, mogla sam da hodam i osetila sam snagu da se vraća, da šetam, plivam, ali bartonela mi je ostala i izaziva mi epileptične probleme kao i zapaljenja u nervima, pogotovo u glavi (jako crvene oči, pečenje u očima, čest osećaj da mi koža gori, umor jak povremeno itd.) Ona se najteže i leči, izaziva neuroinflamaciju, kako kažu ILADS specijalisti doktori u Poljskoj za lajm i koinfekcije. Zapravo lečenje ovakvog tipa bolesti treba i mora da bude kontinuirano - dodaje Jana.
Fondacija "Pokreni život" omogućava smeštaj i lečenje, međutim finansijska sredstva su neophodna kako za terapije tako i za smeštaj, a sagovornica ističe da je sve to teško uklopiti zbog visokih standarda u Evropi. Šaljemo apel svim građanima koji su u mogućnosti i žele da pomognu kako bi se Jana vratila što pre normalnom načinu života.
Pomoć možete uputiti i odmah slanjem sms-a; 75 na 3800 ili uplatom sredstava na dinarski račun 160-6000001516290-91 ili devizni račun 160-00001517587-80.
Mlada violinistkinja ima i važnu poruku za sve. Ona apeluje na sve ljude koje ujede krpelj da obavezno popiju antibiotik i da se obrate lekaru.
Šta je lajmska bolest?
Podsetimo, lajmska bolest je bolest koja se prenosi ujedom krpelja. Zaraženi krpelj je prenosnik lajmske bolesti, a izazivač je bakterija Borrelia Burgdorferi. Lajmska bolest je sistemsko oboljenje, što znači da je ugrožen ceo organizam, posebno koža, nervni sistem, zglobovi i srce.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
XYZ
Dobar clanak
Podelite komentar
Bina
Kakve zivotinje je mazila. Da cujemo?
Podelite komentar
Dušan
Piše da je mazila životinje. Slažem se da se povećava verovatnoća "kačenja" krpelja, ali nije pravilo. Ima ih svuda u prirodi. Često se uvuku i u kuću, na primer rubljem koje se sušilo na terasi, ili u dvorištu! Rizičan je svaki boravak u prirodi. Ima ih svuda u travi, uključujući parkove! Negde ih ima manje, negde više. Tako da ne treba izbegavati kontakt ni sa životinjama ni sa prirodom. Dovoljno je biti oprezan, i pregledati svoje telo, no i pored toga vrlo su opasni, jer se podvuku pod kožu neopaženo! Ako je sitan, i podvuče se pod kožu, obavezno se hitno obratiti lekaru. Ne dirati ga! Ako se samo uhvatio i viri, može se izvući pincetom bez trzanja. Nikako ne stavljati naprstak sa uljem, da bi sam izašao, jer je to najopasnije! Treba ga pregledati lupom, i videti da li je ceo, tj da mu se možda nije otkinula glava, i ostala ispod vaše kože! Ako je ceo, mesto uboda raskopati iglom prebrisanom alkoholom, i dobro to mesto natopiti takođe alkoholom, a zatim nekom penicilinskom masti. Obratiti se lekaru, a oni će odrediti da li je potrebna i upotreba antibiotika! Bitno je i da se prati mesto uboda. Ako nema otoka, i ne širi se crvenilo, koje će ostati par dana, biće sve u redu. Jednostavno, devojka je bila loše sreće!
Podelite komentar