Hitne mere Sektora za vanredne situacije zbog enormnog povećanja požara
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova, imajući u vidu povećan broj požara na otvorenom, hitno je naložio, preko svojih organizacionih jedinica, stupanje u kontakt sa komandantima štabova za vanredne situacije i inicirao hitne sednice lokalnih štabova za vanredne situacije na kojima će članovi biti upoznati sa trenutnom situacijom vezanom za povećanje broja požara na otvorenom prostoru, opasnostima koje mogu nastati i na kojima će se predložiti i pokrenuti sprovođenje mera i aktivnosti za zaštitu života i imovine.
Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Miloš Milenković je precizirao da će mere podrazumevati obilazak svih naseljenih mesta i upozoravanje stanovništva da poštuju zakonske odredbe o zabrani spaljivanja na otvorenom prostoru.
Naloženo je, kako je istakao, i da se proveri ispravnost mehanizacije subjekata od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje koja bi se mogla angažovati u slučaju potrebe na gašenju požara na otvorenom prostoru.
Milenković je naglasio da je od početka februara na teritoriji Republike Srbije evidentirano 1.492 požara na otvorenom prostoru, što je enormno povećanje u odnosu na isti period prošle godine kada je ovakvih požara bilo 226.
„Samo tokom vikenda na teritoriji Republike Srbije evidentirano je 466 požara na otvorenom prostoru, dok je prošle godine u istom periodu bilo 60 ovih požara“, dodao je Milenković i podvukao da su svi požari zahvaljujući nadljudskim naporima vatrogasaca-spasilaca ugašeni.
On je upozorio da se požari na otvorenom prostoru veoma brzo šire i zahvataju velike površine, zbog čega predstavljaju realnu opasnost po nastanak veće materijalne štete na građevinskim objektima, objektima infrastrukture i na šumskim kompleksima, ali i realnu opasnost po živote građana.
Dodao je da je za gašenje ovih požara neophodno angažovanje i velikog broja pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica.
„Na lokalizaciji i likvidaciji požara na otvorenom prostoru samo u toku februara evidentirano je 3.795 angažovanja pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica sa 519 vatrogasnih vozila“, kazao je Milenković.
On je podsetio da je Zakonom o zaštiti od požara zabranjeno spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka i da je za to zaprećena kazna za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Protiv Srbije se koriste sva sredstva izvana i unutar Srbije. Već duže vreme mislim da se radi o podmetanju požara u Srbiji. Vidimo da ima osoba u Srbiji da sve rade na štetu Srbije, služe se lažima samo da nanesu štetu...
Podelite komentar
Tanja
Pa ljudimabtreba novac pa gledaju da uzmu i od osiguranja ako prodje S druge strane, lakse im da zapale nego da kose. I na kraju... Ko je kaznjen za izazivanje pozara??? Niko. Drzave nema.
Podelite komentar