Potpisan Memorandum o saradnji Srbije i Rusije u oblasti zdravstva
Delegacija Ministarstva zdravlja Ruske Federacije na čelu sa ministrom zdravlja Mihailom Muraškom boravi u dvodnevnoj poseti Beogradu gde će im u ime Vlade Republike Srbije domaćin biti Ministarstvo zdravlja Republike Srbije na čelu sa ministarkom Danicom Grujičić, a danas je u Palati Srbija potpisan Memorandum o saradnji.
Na ovaj način je tradicionalno dobra saradnja ruskih i srpskih lekara u oblasti zdravstvene zaštite i formalno potvrđena, a Memorandumom je najavljeno jačanje saradnje dva zdravstvena sistema u oblastima organizacije i upravljanja, prevencije nezaraznih bolesti, prevencije i kontrole zaraznih bolesti, zaštite zdravlja majke i deteta, oftamologije, ortopedije, onkologije, kardiologije, saopštavaju iz Ministarstva.
Ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić najpre se zahvalila na poseti s obzirom na to da je sa Muraškom došao veliki broj stručnjaka.
- Oni su već ušli u 22. vek kad je u pitanju nuklearna medicina, nešto za šta se nadam da će ući u našu praksu. Naši stručnjaci su išli i na sastanke za javno zdravlje, u vezi sa prevencijom, akušerstvom; mnoge stvari već radimo, ali je organizacija drugačija, iako slična našoj. Mnogo su uradili na jačanju primarne zaštite, što je i naš cilj. Divim se jednoj velikoj zemlji koja je uspela digitalizacijiom ono što mi radimo i što poslednjih godinu dana ubrzavamo - rekla je ministarka.
Dodala je da nije dovoljno samo graditi bolnice i opremati ih, već da je važno i obrazovanje lekara.
- Rusija je to u dobrom delu uspela, ja se nadam da će u narednih tri, četiri godine to uspeti i Srbija. Iznenadili su me skrininzi po preduzećima - rekla je prof. dr Grujičić navodeći da je to dobar način da se obave preventivni pregledi stanovništva.
Ruski ministar zdravlja ocenio je da se oseća kao u humanitarnoj misiji čiji je cilj da se razmene iskustva.
- Pandemija nas je naučila da je komunikacija između zemalja potrebna da se sačuvaju životi. Ključne stvari za zdravstvo su dostupnost lekova i primarne zaštite. Druga stvar su inovativne terapije, u čemu zemlje sarađuju. Vidimo kako se razvija zdravstvo u Srbiji. Razmena iskustava će biti najperspektivnija oblast naše saradnje - ocenio je.
Tokom posete, delagacija, ministar Muraško i eminentni eskperti iz različitih zdravstvenih oblasti posetiće Univerzitetski klinički centar Srbije, Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, Univerzitetsku dečju kliniku Tiršova i Agenciju za lekove i medicinska sredstva, pretohdno je najavljeno.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mijailo
U srbiji nema KREONA kapsule koje sadrže ENZIME ZA VARENJE a ne postoji zamena u apotekama. Da li će neko da se pobrine oko nabavke leka koji se ne proizvodi jer nema SVINJSKOG PANKREASA od koga se PROIZVODI KREON.
Podelite komentar
Prke
Dobro pa nismo potpisali sa Svajcarskom, Nemackom, Danskom ili Norveskom, sta ti debili znaju o zdravstvu. Rusi su daleko poznati po visokoj tehnologiji, modernim institucijama i strcnom kadru. Kao i mi!
Podelite komentar