Đukić Dejanović: Uskoro počinje edukacija prosvetih savetnika o mentalnom zdravlju
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da će od 2. februara stručnjaci sa Instituta za mentalno zdravlje sprovesti trodnevnu onlajn obuku za 46 prosvetnih savetnika, koji će znanja zatim preneti pedagozima i psiholozima zaposlenim u osnovnim i srednjim školama.
"Mentalno zdravlje je izuzetno važno i za bezbednost u školama i za odvijanje procesa predviđenih programom vaspitanja i obrazovanja. Najbolji stručnjaci za mentalno zdravlje održaće edukaciju, pre svega prosvetnih savetnika, njih 46, a znanja koja oni budu stekli, dokumentaciju i propratne materijale koji će im služiti za dalji rad, oni će preneti svim našim pedagozima i psiholozima", rekla je Đukić Dejanović za Tanjug.
Ona je objasnila da će pedagozi i psiholozi svoj rad u školskom okruženju usmeriti na rano uočavanje određenih specifičnosti dece, ali i nastavnika, koje mogu uticati na atmosferu u školi, a sa ciljem prevencije nasilnog i uopšte neadekvatnog ponašanja.
"Cilj svih edukacija vezanih za mentalno zdravlje je, zapravo, prevencija razboljevanja, rano uočavanje određenih specifičnosti dece, nekada i nastavnika i roditelja, koji direktno ili indirektno mogu uticati na atmosferu u školi. Edukovan pedagog i psiholog, za potrebe deteta, nastavnika i roditelja, kako bi se školski programi odvijali na najbolji mogući način. Cilj je da se preveniraju određene forme nasilja i neadekvatnog ponašanja, da ima što manje izrečenih mera kažnjavanja", ukazala je Đukić Dejanović.
Prema njenim rečima, plan je da pedagozi preventivno komuniciraju i sa decom, nastavnicima i roditeljima i da eventalno uočavaju određene specifičnosti, kako bi sve neželjene posledice mogle biti sprečene.
Đukić Dejanović je dodala da je reč o 2.600 pedagoga i psihologa zaposlenih u školama, koji, iako kroz svoje obrazovanje imaju znanja iz oblasti mentalnog zdravlja, potrebno je da imaju znanja i o tome kako to treba da funkcioniše u školskom sistemu, koji je specifičan.
"Imaćemo i programe provere, evaluacije znanja koje oni budu stekli, kako bi sam taj proces timskog rada, uključivanja dece, roditelja i nastavnika u određenim situacijama u savetodavni rad, u sugestije koje treba da daju, bio na najvećem mogućem nivou", rekla je ministarka.
Oni će, dodala je, raditi svoj posao, ali uz stručna iskustva koja budu dobili od Instituta za mentalno zdravlje, preko prosvetnih savetnika koji će biti prvi nivo sticanja određenih informacija.
"Pedagozi i psiholozi su već kroz svoje obrazovanje vrlo edukovani, ali školska atmosfera iziskuje neka znanja koja stručnjaci za mentalno zdravlje i za organizaciju rada u školi treba da im dodatno prenesu, kako bi njihov rad i njihova znanja bila na potrebnom nivou", rekla je Đukić Dejanović.
Istakla je da je suština tog rada da i dete i nastavnik i roditelj budu, u zavisnosti od potrebe, uključeni u sve procese koje inače i pedagog i psiholog treba da rade kada je njihovo radno mesto škola.
Plan ove edukacije nastao je u okviru Radne grupe za podršku mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih koju je formirala Vlada Srbije nakon tragedija u maju 2023. godine, Ministarstvo prosvete je organizator i nosilac svih aktivnosti, ali je uključena čitava Vlada.
"Premijerka je praktično najveći deo svog angažmana posvetila radu komisije za mentalno zdravlje u školama", dodala je ministarka.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.