Nakon vremenskih oscilacija, sledi otapanje snega! Otkrivamo prete li poplave Srbiji
Srbija je ovog januara bila često na udaru vremenskih oscilacija. Početak meseca doneo je prave prolećne temperature, da bi potom usledilo zahlađenje sa padavinama. U više navrata tokom dosadašnjeg dela januara dolazilo je do smene stabilnog i toplog i hladnog vremena sa kišom i snegom, a temperature su u jednom dana drastično menjale.
Tako je maksimalna temperatura u četvrtak u Loznici dostigla prolećnih 22°C, sledećeg dana spustila se na 0°C, a jutros je u Sjenici mereno -20°C. Dakle, temperaturna razlika iznosila je čak 44 stepena za svega par dana.
Zahlađenje koje je prethodnih dana zahvatilo Srbiju donelo je i snežne padavine. U većem delu zemlje formirao se i manji snežni pokrivač, a najviše snega palo je na zapadu Srbije, u Valjevu se formirao snežni pokrivač od 25 centimetara. Najviše snežnog pokrivača ima na Kopaoniku, 27 centimetara.
Srbiju narednih dana očekuje otopljenje i porast temperatura vazduha, a povremeno se očekuju i padavine. Utorak će doneti sasvim slabe padavine mešovitoh karaktera, u obliku slabe kiše, susnežice i slabog snega, ali se ne očekuju značajnije količine.
Kiša će povremeno u većem delu Srbije padati u četvrtak i u subotu, dok se na višim planinama očekuje sneg.
S obzirom na to da se u sedmici pred nama očekuje toplije vreme, a takvo vreme zadržalo bi se i i do kraja januara, narednih dana očekuje se potpuno otapanje snežnog pokirvača u nižim predelima.
Stanje vodostaja na rekama
Prema podacima Republičkog Hidrometeorološkog Zavoda, nivo velikih reka u Srbiji poput Dunava, Save i Tise ima srednji vodostaj. Narednih dana Sava će zabeležiti manji porast od 10 do 30 centimetara, lokalno i više, ali nivo vodostaja biće znatno ispod redovne granice od poplava.
Kada je reč o Dunava i Tisi, narednih dana očekuje se manje-više stagnacija vodostoja, uz manji rast ili pad u zavinosti od delova reka, ali se ne očekuju bitnije osclacije. Nivo vodostaja i ovih reka biće ispod granica redovne odbrane od poplava.
Vodostaj reka južno od Save i Dunava je u domenu niskih vodostaja.
Velika Morava u narednom periodu imaće pad vodostaja, kao i većina drugih reka.
Zbog otapanja snega, samo lokalno se kod manjih tokova u brdsko-planinskim predelima očekuje neznatni porast, ali dobra vest je da snega nema u velikim količinama, tako da se ne očekuje značajniji porast, a i on će biti kratkotrajan i postepen.
Prema vremenskoj prognozi narednom periodu ne očekuju značajnije i obilnije padavine, niti ekstremnije vremenske prilike, nema opasnosti ni od poplava i drugih problema kada su reke u pitanju.
Podsetimo, decembar i početak januara je zbog obilnijih padavina širom Evrope, doneo višemetarski porast Dunava, ali i Save, uz vodostaje iznad granica redovne odbrane od poplava, pri čemu je bilo i izlivanja duž Dunava u Vojvodini na nebranjenim područjima. Pod vodom su se našla mnoga ribarska i vikend naselja, ali bez većih problema. Dunav je zabeležio nagli porast zbog veoma obilnog snega na jugu Nemačke, potom otapanja. Poplave su pogodile gornji deo, a krajem decembra Dunav se izlio i u Budimpšti i poplavio priobalni deo grada.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.