Srbija u vrhu po broju obolelih od kardiovaskularnih bolesti

T. I.
T. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kardiovaskularne bolesti su jedan od najčešćih uzroka smrtnosti, kako u svetu, tako i u Srbiji, a predsednik Udruženja kardiologa Srbije UKC Dragan Simić upozorio je danas da je naša zemlja u samom evropskom i svetskom vrhu po broju obolelih od kardiovaskularnih bolesti, kao i da je broj obolelih u stalnom porastu.

Najeminentniji stručnjaci iz oblasti kardiologije i endokrinologije istakli su na konferenciji održanoj u okviru inicijative "Šta je važno za srce snažno” značaj preventivnih mera, rane dijagnostike i pravovremenog lečenja kardiovaskularnih oboljenja, kako bi se upozoravajuća statistika u značajnoj meri smanjila.

"Epidemiološki podaci u Srbiji su alarmantni i ukazuju na to daje Srbija, na žalost, u samom evropskom i svetskom vrhu po broju obolelih. Jedan od osnovnih uzroka crne slike je zabrinjavajuće niska svest u našem narodu o posledicama loše kontrole krvnog pritiska", rekao je Simić.

On je posebno naglasio značaj redovnog uzimanja terapije i postizanja ciljnih vrednosti krvnog pritiska kod pacijenata, ali i podsetio na značaj dostupnosti i uključivanja inovativne terapije u lečenju hipertenzije, saopštilo je Udruženje kardiologa Srbije.

Kardiološkinja sa Instituta za kardiolovaskularne bolesti Vojvodine Aleksandra Ilić je navela da Srbija spada u zemlje vrlo visokog kardiovaskularnog rizika, a da je jedan od uzroka niska svest o značaju postizanja ciljnih vrednosti LDL holesterola (lošeg holesterola).

Srcani udar, infarkt. srce, pritisak, bol u grudima, ekg Foto: Shutterstock

"Veliki problem predstavlja neredovna kontrola masnoća u krvi, a posebno bih istakla da ciljne vrednosti LDL holesterola na laboratorijskim izveštajima nisu usklađeni sa ciljnim vrednostima koje preporučuju smernice za lečenje dislipidemije“, rekla je ona.

Ona je istakla da je u Srbiji dostupna inovativnaterapija koja je upravo u skladu sa najnovijim evropskimpreporukama.

Endokrinolog Univerzitetskog KC Srbije Katarina Lalić rekla je da je sve više mladih sa dijabetesom tip II, čemu u najvećoj meri doprinose nezdrava ishrana i loše životne navike.

"Mi kao lekari, ali i svi zdravstveni radnici moramo istaći značaj prevencije i redovne kontrole nivoa glukoze u krvi kao najvažnijeg načina borbe protiv dijabetesa tipa II. Pored toga adekvatna terapija i održavanje glikemijske kontrole sprečavaju razvoj ozbiljnih kardiovaskularnih oboljenja”, rekla je Lalić.

Predsednik Udruženja pacijenata Srbije, Savo Pilipović istakao je da su redovni pregledi i otvorena komunikacija između lekara i pacijenata izuzetno važni kako u prevenciji tako i u kontroli bolesti.

"Redovno uzimanje propisane terapije je ključno za dobru kontrolu bolesti i poboljšanje kvaliteta života“, rekao je Pilipović.

Kardiolog Univerzitetskog KC Niš Svetlana Apostolović rekla je da je anginozni bol je često jedan od simptoma koronarne bolesti srca.

"Angina nije samo bol u središnjem delu grudi kao što većina ljudi misli. Ona ima svoja višestruka lica, a niska svest o prepoznavanju simptoma angine doprinosi kardiovaskularnim komplikacijama”, rekla je Apostolović i dodala da je upravo kontrola simptoma angine uz metaboličku terapiju, najbolji put za bolji kvalitet života.

Svi učesnici su se usaglasili da preventivni pregledi, praćenje vrednosti krvnog pritiska, holesterola, nivoa šećera u krvi, kao i niz drugih relevantnih parametara omogućavaju rano prepoznavanje problema, što uz redovne kontrole i adekvatnu terapiju dovodi do smanjenje rizika od srčanih oboljenja.

(Telegraf.rs)

Video: Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje obara rekorde u broju operacija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA