Etnolog otkriva šta simbolizuju nekršteni dani, koji se danas završavaju: Ima ih 12
Postoje brojni običaji koji se vezuju za zimski Krstovdan u narodu, ali u zapadnoj Srbiji su najpoznatiji pripremanje pihtija na ovaj praznik, koje se konzumiraju na Bogojavljhanje, ali i važno mesto zauzimaju na slavskoj trpezi na Svetog Jovana.
Još jedan poznat običaj u ovom delu zemlje je i praćenje pravca vetra koji duva danas, pa se veruje, da će se taj pravac zadržati tokom skoro čitave godine.
- Ovo su praznici posvećeni Božiću, jer period od Božića do Bogojavljenja, to su takozvani nekršteni dani, tu je 12 dana, a svaki od tih dana simbolizuje jedan od meseci. Običaja je zaista mnogo, međutim, ovo je pomen na samo Hristovo krštenje, na sam krst i primanje hrišćanske vere, što je veoam važno - rekla je za RINU etnolog Snežana Ašanin.
Ona dodaje da imamo dva Krstovdana u godini u našem crkvenom kalendaru, jedan je jesenji, a drugi zimski. Mnogi običaji koji su bili karakteristični za Badnji dan mogu i da se ponove na Krstovdan.
- Vredno je pomena i to da je ovo prvi posni dan posle Božića. Sutra je Bogojavljenje, dan kada se Hristos javio, ovo je pomen na Isusa Hrista na našu pravoslavnu veru i na sva ta znanja koja se prenose s kolena na koleno - rekla je Snežana Ašanin.
S tim u vezi u selu Bapsko Polje Milovan Kolović Gero pesmom i molitvom ovih dana ikonopiše i rezbari krst na drvetu masline koje je doneo sa Svete Gore. Ovaj čovek na taj način kroz hobi izražava svoj talenat.
- Napravio sam grubo obrise krsta, taj krst oslikavam, koji ću nakon lakiranja i osveštavanja darivati nekom od manastira na Svetoj Gori. Tehnikom pirografije ovo radim, vrelom, odnosno usijanom žicom, a na dnu krsta stavio sam kamenčiće i pesak sa svete gore u rupu koju sam zatvorio - pojašnjava Milovan Kolović iz Bapskog Polja.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.