Ekološkinja nakon potapanja barže pune đubriva u Dunav: "Ova količina može biti problematična"

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 9

Povodom događaja koji se dogodio na Dunavu, na granici sa Hrvatskom, u Bačkoj Palanci, a gde je došlo do ekološkog akcidenta odnosno potopa barže sa hiljadu tona veštačkog đubriva popričali smo sa doktorandom zaštite životne sredine Vanjom Petković iz Akademskog centra zaštite životne sredine.

"Ova količina veštačkog đubriva može biti problematična za ovaj lokalitet, međutim dok se ne odrade sve potrebne analize ne možemo tačno da znamo koliki će biti negativan uticaj na rečni ekosistem", istakla je Petković i dodala da je ono što možemo da znamo jeste da, makronutrijenti koji se nalaze u veštačkom đubrivu, azot, fosfor i kalijum, u velikoj količinu mogu da izazovu posledice.

Vanja Petković Foto:Telegraf.rs/N.B.

"Na primer velika količina azota utiče na rast toksičnih algi, ova pojava naziva se i cvetanje algi, a ono direktno smanjuje kiseonik, i direktno utiče na biljni svet, fosfor dovodi do povećanog bujanja biljnog sveta u vodama što smanjuje prodiranje sunčevih zraka, njih razrađuju aerobne bakterije koje troše kiseonik i samim tim isto dolazi do smanjenja kiseonika", kaže naša sagovornica i dodaje:

"Takođe prisustvo amonijaka prvenstveno može da utiče na ribe i druge vodene životnje.

Petković dodaje da je Dunav je velika protočna reka i ova količina veštačkog đubriva može velikom brzinom da se razloži, razvodni i samim tim smanji širenje negativnog uticaja.

"Problemi mogu biti na određenim lokalitetima, zato je potrebna analiza koja bi tačno odredila medote koje će se koristiti da se negativan uticaj smanji. Neke od metoda jeste filtracija i taloženje, uz specijalozovane filtere i i postronjena mogu da se zadrže čestice đubriva iz vode, postavljaju se duž toka reke, fitoremedijacija, prilikom koje se postavljaju biljke koje efikasno apsorbuju i akumuliraju džubriva iz vode, postavljaju se duž obale ili u vodi, oksidacija pomoću aeracije vode, uvođenje vazduha u vodu da se razradi đubrivo i naravno kontrola izvora zagađenja, odnosno eliminacija koliko je to moguće. U ovom slučaju jako je važno da su nadležne službe odmah odreagovale i da su na terenu i da će se preuzeti adekvatne mere", zaključuje Petković.

(Telegraf.rs)

Video: Prišli smo čamcem mostu u koji je udario brod u most: Potonula barža u Bačkoj Palanci

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kole

    5. januar 2024 | 17:47

    Pa ovo zna svaki iole pismeniji poljoprivrednik!

  • COBRAVAR

    5. januar 2024 | 18:11

    Jeftinije im je da istovare u Srbiji.Niti ce ih neko tuziti,nikakva nadoknada za katastofu,bas ih briga.Kod njih ne mogu da udju prskane jabuke!Kako je moguce da tolika kolicina otrova udje neobezbedjena?

  • Mrki

    5. januar 2024 | 17:49

    Zašto nije uvedena zabrana plovidbe pri ovako visokom vodostaju !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA