Danas je Badnji dan: Nazvan je po svetom drvetu, a ovo su običaji koje treba ispoštovati
Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici danas obeležavaju Badnji dan, koji najavljuje najradosniji hrišćanski praznik - Božić. U crkvenom kalendaru ovaj dan je označen crnim slovom, i danas se posti.
Badnji dan počinje rano ujutru sečenjem badnjaka koji se sa prvim mrakom unosi u kuću, a osim toga, obeležava se liturgijama i okupljanjem porodice za posnom trpezom. Nazvan je po sečenoj grani hrasta – badnjaku, svetom drvetu Slovena. To je poslednji dan božićnog posta, kojim se vernici pripremaju za proslavu Božića kojim se slavi rođenje Isusa Hrista.
Badnji dan i Božić su nerazdvojni ne samo zato što dolaze jedan posle drugog, već i zato što se dopunjavaju shvatanjima i običajima koje narod vezuje za njih.
Narodni običaji oko Badnjeg dana su dosta stari i do danas se dosta njih izgubilo ili zaboravilo, u različitim krajevima običaji se umeju razlikovati u nekim elementima, ali i pored toga ipak postoji dosta zajedničkih običaja koji su vrlo slični.
Jedan od njih je da se uz badnjak u kuću unosi i žito kako bi naredna godina bila plodna, ali i slama čime se prinosi žrtva duhu Hrista koji je rođen na slami. Na Badnje veče se ne spava, već se bdi i očekuje svečani trenutak rođenja Hristovog.
Prema verovanjima, na Badnji dan ništa ne treba da se iznosi iz kuće.
Po narodnom verovanju, badnjak se mora poseći sa tri snažna udarca, a ono što sekira od tri puta ne preseče, dovršava se lomljenjem ili uvrtanjem.
Kada domaćin donese badnjak, prisloni ga na zidove kuće i tek ga s prvim mrakom unosi u svoj dom. Dok nosi badnjak i slamu domaćin obilazi kuću kvocajući kao kvočka, a ostali ukućani, posebno deca, idu za njim i pijuču poput pilića.
Simbolika badnjaka
Badnjak simboliše hrast koji su pastiri doneli u vitlejemsku pećinu gde je rođen Isus i koji je Josif, Isusov zemaljski otac, založio da ugreje hladnu pećinu. Varnice koje su poletele u nebo su najavile poseban događaj.
Badnjak se loži sa posebnim poštovanjem, i moli za zdravlje, sreću i mir. Gori do Božića, nagoveštavajući novu svetlost koju donosi vera u Hrista.
Ponegde se veruje i da je naložen badnjak simbol krsta na kome je Isus razapet, a toplina vatre simbolizuje spasenje ljudskog roda do kog će doći zahvaljujući Hristovoj žrtvi.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: Stvari u Srbiji se menjaju isključivo demokratskim putem
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ServalCat
Kada je o obicajima rec treba napomenuti da se Bozic slavi u duhu nase vere odnosno u miru, saosecanju i darivanju. A ne sa petardama, vatrometom, bukom ratnickim povicima iz kola u pokretu, trenutno je u Kraljevu barazna vatra kao u Gazi, cuje se i automatsko oruzje. Kakva je to poruka i kome? Dragi sugradjani nema tog praznika a posebno verskog kao sto je Bozic koji se proslavlja sa ratnickim motivima. Zalosno je sve to.
Podelite komentar