Koliko ljudi na Kosovu živi sa manje od 2 evra dnevno? Siromaštvo uzima maha, Zećir Veliu ne može sa 130 evra
Stopa siromaštva na Kosovu i dalje ostaje visoka prema Izveštaju UNDP-a za 2023. U ovom izveštaju se navodi da je 10 odsto domaćinstava značajno siromašnije između 2021. i 2023. godine i da ovaj procenat domaćinstava živi sa 1.85 evra dnevno.
Samo 130 evra mesečno na raspolaganju je četvoročlanoj porodici Veliu iz sela u opštini Uroševac. Glava porodice Zećir Veliu, koji je jedan od hiljada drugih ove društvene kategorije na Kosovu, kaže da je u nevolji ne samo od iznosa koji prima, već i od njegove eksploatacije.
"Sa 130 evra dobijate malter za svoju imovinu, ili dobijate drva..., račun dođe 50 evra. Ne znam šta je bilo, nikad mi se ovako nije desilo... Ko može da mi pomogne neka mi pomogne, inače ne mogu sa 130 evra“, rekao je Veliu, prenosi Koha.
Druga poteškoća koju navodi je nemogućnost da nađe posao koji mu odgovara, jer pati od zdravstvenih problema. Naziva sebe srećnim što ima bar krov nad glavom.
„Kuća pripada mom bratu, koju mi je ostavio posle smrti. Prepustio mi je kuću, jer nisam imao priliku da napravim kuću, jer on ima dana da nemam mogućnosti i uslova da tako nešto uradim. Ovu kuću je izgradilo udruženje "Feniks", rekao je on.
Kao i u slučaju porodice Veliu, koja živi sa samo 130 evra mesečno, na Kosovu ima još 20.486 porodica. Ova cifra objavljena u oktobru 2023. niža je u odnosu na isti period prethodne godine, gde je na socijalnoj pomoći registrovana 23.661 porodica.
Ali do promene statistike između dva perioda, prema rečima predavača socijalne politike Artana Mustafe, nije došlo zbog smanjenja siromaštva na Kosovu.
"Razlog da postoji kontinuirani pad učešća u socijalnoj pomoći i obuhvata je činjenica da su kriterijumi za socijalnu pomoć postavljeni za posleratne kriterijume na Kosovu i nisu ažurirani.
"Nažalost, sada postoji reforma koju je pokrenula Vlada Kosova, ali se to, nažalost, radi sporazumom o međunarodnom dugu sa Svetskom bankom", rekao je on.
Skoro 10 odsto porodica na Kosovu živi sa 1.85 evra dnevno
Stopa siromaštva na Kosovu i dalje ostaje visoka, navodi se u Izveštaju UNDP-a za 2023. U ovom izveštaju se navodi da je 10% domaćinstava značajno siromašnije između 2021. i 2023. godine i da ovaj procenat domaćinstava živi sa 1.85 evra dnevno.
„Koristeći podatke o prihodima i liniju siromaštva od 1.85 evra po osobi dnevno, stopa siromaštva u 2023. godini procenjuje se na 16%, u poređenju sa 17.6% u 2022. i 14.5% u 2021. Drugim rečima, dati procenat porodica za svake godine padne ispod praga siromaštva od 1.85 evra dnevno“, navodi se u Izveštaju UNDP.
Stopa siromaštva od 16 odsto za ovu godinu je samo 2 odsto niža od one iz 2017, gde je oko 18 odsto stanovništva živelo ispod granice siromaštva, koja je, kao i ove godine, iznosila 1.85 evra dnevno.
Podaci UNDP-a o siromaštvu, prema Artanu Mustafi, predavaču socijalne politike, ne pokazuju pravi nivo siromaštva na Kosovu.
„Čak i sa pokazateljima koje je Evrostat objavio za Kosovo, siromaštvo je 27%. Najmanje 27% stanovništva Kosova živi ispod siromaštva, ispod 60% prosečnog porodičnog prihoda. Ta populacija se suočava sa poteškoćama i velikim razlikama u prihodima“, naglasio je Mustafa.
Prema izveštaju UNDP-a, prihodi domaćinstava su ostali nepromenjeni tokom 2021-2023, dok su troškovi za osnovne potrebe porasli tokom ove tri godine.
Građani su 2023. povećali potrošnju na prehrambene artikle. U 2021. godini, 39.4% domaćinstava kosovskih Albanaca izjavilo je da je potrošilo 200 evra ili više na hranu. Ovaj procenat je porastao na 48.9% u 2022. godini, a dalje je povećan na 60.2% u 2023. godini, navodi se u Izveštaju UNDP-a.
Vlada tzv. Kosova je preduzela nekoliko koraka da pomogne porodicama socijalnom pomoći. Ministarstvo finansija je 2022. godine pokrenulo šemu.
„Vlada za porodice“, čiji je cilj, prema rečima ministra Hekure Murati, porodice u potrebi i mogućnost da imaju bar jednog zaposlenog člana.
Kroz ovu šemu, Vlada je subvencionisala preduzeća do 70% bruto plate šest meseci uzastopno, zaposlena kod porodica u nevolji. Ali nisu sve porodice sa socijalnom pomoći imale koristi od ovog vladinog programa. Neki od onih koje je KOHA kontaktirala rekli su da od toga nemaju koristi jer nisu bili obavešteni.
"Ne, nisam pokušao da se prijavim za vladinu šemu, jer nisam bio obavešten", rekao je Zekir Veliu, iz Uroševca.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Pa idite na Zapad. Tamo ima posla a i plate su veće od 130 €
Podelite komentar
Optimista
Pa Amerikanci neka daju,tamo su kod njih u gostima
Podelite komentar
Srbija
U Srbiji ima na hiljade penzionera koji nisu sposobni da rade sa penzijom i manjom od 130 € . Zamislite se samo !
Podelite komentar